Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Zielony dach – ciekawe aranżacje nie tylko na wyspach

Budowa własnego domu to spełnienie marzeń dla wielu z nas. To stworzenie dla siebie bezpiecznej przystani, miejsca, gdzie wychowamy swoje dzieci i z którym wiązać się będą nasze najpiękniejsze wspomnienia. Już w trakcie projektowania domu warto jest zadbać o to, by wszystko wyglądało dokładnie tak, jak nam się zamarzy, dlatego warto jest szukać inspiracji, przeglądać zdjęcia i innowacyjne projekty, które zmienią nasz sposób patrzenia na domy w okolicy. W ostatnich latach popularność zdobywają tzw. zielone dachy, czyli odmiana stropodachów balastowych, które porasta roślinność. Dla nas jest to coś nowego, niespotykanego. Takie zielone dachy z pewnością przyciągają uwagę, zwłaszcza w miastach, gdzie z reguły jest stosunkowo mało terenów zielonych. Dodatkowo kontakt z naturą, zielenią działa na nas kojąco, uspokaja, zapewnia wewnętrzny spokój – spójrzmy prawdzie w oczy, kto z nas mieszkając w bloku nie chciałby mieć do dyspozycji swojego własnego ogrodu na dachu?

Zielony dach – budowa

Konstrukcja zielonego dachu składa się z kilku części:

  • warstwy wegetacyjnej, czyli najprościej rzecz ujmując warstwy roślinnej – tego, co ostatecznie widzimy. Warstwa ta wymaga odpowiedniego podłoża, gleby o wysokiej zawartości minerałów, potrzebnych roślinom do przeżycia.
  • warstwy filtracyjnej, która zabezpiecza niższe warstwy przed zanieczyszczeniami. Zazwyczaj zbudowana jest z włókien geotekstylnych.
  • warstwy drenażowej, która odprowadza nadmiar wody z wyższych warstw dachu zielonego. Jej funkcjonalność w dużej mierze zależy od grubości gleby położonej na dachu oraz zagęszczenia znajdujących się na nim roślin.
  • warstwy hydroizolacyjnej, czyli zabezpieczającej budynek przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz. Musi ona być także odpowiednio zabezpieczona przeciwko przedostawaniu się przez nią korzeni roślin. 
  •  warstwy izolacji termicznej, która zabezpiecza dom przed utratą ciepła.
  • warstwy paroizolacyjnej, która z kolei zabezpiecza strop przed dostaniem się do niego wilgoci z wnętrza budynku. Wykonana jest zazwyczaj ze szczelnej folii z tworzywa sztucznego.
  • strukturalnego podparcia dachu.

Zielony dach – rodzaje

W przypadku zielonych dachów istnieje wiele różnych ciekawych  sposobów ich aranżacji. Sama budowa tego dachu może być dwojaka – możemy zdecydować się na płaski zielony dach, lub lekko nachylony, każda z tych opcji ma swój własny urok i niepowtarzalny charakter. Idąc w klasykę, możemy zdecydować się na dach zielony płaski i na górze swego domu urządzić własny taras, przestrzeń rekreacyjną czy ogródek. Wtedy będzie to tzw. dach zielony intensywny, który z reguły powinien mieć więcej gleby, by wspierać więcej zróżnicowanych roślin, na takim typie dachu jesteśmy w stanie zasadzić nawet małe drzewka. Do wad tej aranżacji należy większe obciążenie konstrukcyjne oraz wymóg częstszej konserwacji i pielęgnowania roślin. Dla tych, którzy wolą coś mniej wymagającego w obsłudze jest także druga opcja – dach zielony ekstensywny. Jest to rodzaj dachu zielonego, który nie jest przeznaczony do użytku, taki naturalny ogród. O wiele mniej obciąża on konstrukcję dachu, niż dach zielony intensywny, wymaga także dużo mniej naszej pracy własnej. Takie aranżacje polegają głównie na tym, że dajemy naszym roślinom rozwijać się i rosnąć w spokoju – dokładnie tak jak zrobiłyby to w naturze, dzięki czemu uzyskamy bardziej dziki, nieprzewidywalny efekt. Przy pielęgnacji dachu zielonego ekstensywnego wystarczy nawożenie i odchwaszczanie raz do roku.

Zielony dach

Dach zielony – zalety

Inwestycja w dach zielony przy budowie swojego domu niesie za sobą wiele korzyści, polegających nie tylko na tym, że wyróżnimy się spośród naszych sąsiadów, czy poprawimy walory estetyczne naszego miejsca zamieszkania. Dach zielony może przynieść także wiele korzyści naszemu zdrowiu. Mieszkając w miastach być może zdążyliśmy się już przyzwyczaić do wszechobecnej ciasnoty i szarości, mimo wszystko, czy tego chcemy czy nie, takie rzeczy wciąż wpływają na nasz nastrój, a dzięki zainwestowaniu w naszą własną, małą oazę możemy stworzyć sobie własne ciche miejsce, kojarzące się tylko z relaksem i odpoczynkiem. Wszyscy wiemy, że zieleń uspokaja, poprawia nasze samopoczucie, a kontakt z naturą jest dla wielu ludzi czymś wręcz koniecznym do życia i poprawnego funkcjonowania. Dodatkowo roślinność zmniejsza efekt miejskiej wyspy ciepła, czyli zjawiska klimatycznego, w którym w mieście oczuwana jest znacznie wyższa temperatura, niż na terenach je otaczających. Zielony dach i ekologia to coś, co z pewnością idzie w parze i to nie tylko dzięki temu, że roślinność wpływa pozytywnie na jakość powietrza, ale także blokują ilość smogu, która przedostaje się do atmosfery oraz ograniczają rozprzestrzenianie się różnego rodzaju pyłów. Zielone dachy są także energooszczędne dzięki temu, że bardzo dobrze izolują nie będziemy mieli problemu z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w naszym domu zimą, a jeżeli jesteśmy już przy zdolnościach izolacyjnych zielony dach sprawdza się także jeżeli chodzi o dźwiękoszczelność.

Zielony dach – cena

Oczywistym jest, że koszta budowy zielonego dachu będą się różnić w zależności od budynku, rodzaju materiałów, ekipy, którą zatrudnimy, więc nie da się tego jednoznacznie określić. Możemy tylko szacować w przybliżeniu. Jeżeli chcemy wybrać tańszą opcję będzie nią z pewnością dach zielony ekstensywny, którego ceny wahają się w przedziale 300-900zł/m2. Jest to także opcja dużo łatwiejsza w utrzymaniu. Jeżeli z kolei zdecydujemy się na zielony dach intensywny ceny zaczynają się od ok. 600zł/m2. Dodatkowo jego utrzymanie jest także stosunkowo bardziej wymagające.

Sprawdź nasze inne artykuły:

Najnowsze na blogu

Akcesoria do elektronarzędzi - czego potrzebujesz w domowym warsztacie?

Mając swój przydomowy warsztat z narzędziami czy garaż, w kt

Zszywacze i takery do mebli - czy potrzebujesz ich w swoim domu?

Zszywacz tapicerski najprawdopodobniej kojarzy ci się z zakłada

Wiertarko wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa?

Przymierzając się do zakupu wkrętarko wiertarki, spotkałeś s

Wkrętarka do domowego warsztatu - jaką wybrać?

Wiertarko wkrętarki to jedne z najbardziej popularnych i zarazem

Jaka gwoździarka sprawdzi się w domowym warsztacie?

Gwoździarki to praktyczne elektronarzędzia ułatwiające szybki

Przecinarki — rodzaje i zastosowanie

Przecinarka to urządzenie wykorzystywane do szybkiego i prostego

Kompresor — jak kupić dobrej jakości urządzenie

Planując zakup kompresora, należy zwrócić uwagę na szereg cz

Wkręty — charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Wkręty można wykorzystać w różnego rodzaju pracach.

Podstawowe narzędzia budowlane i warsztatowe

Dysponując odpowiednimi narzędziami, możesz bez obaw prowadzi

Jak bezpiecznie korzystać z elektronarzędzi?

Elektronarzędzia to podstawowa grupa sprzętu wykorzystywana prz

1 2 3 9
Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram