Jak zamontować siatkę dla kota?

Posiadanie kota to wspaniała sprawa, jednak wiąże się z dostosowywaniem swojego otoczenia do wymagań zwierzaka dużo bardziej, niż w przypadku innych, standardowych pupili. Prawidłowa opieka nad kotem, wymaga zabezpieczania okien i balkonów przed niebezpieczeństwem wypadnięcia zwierzaka, które nie grozi tak często przy posiadaniu chociażby psów, czy królików. Upilnowanie zwinnego kota w trakcie wietrzenia mieszkania graniczy z niemożliwością, chyba że zamkniemy zwierzaka w innym pokoju, co jednak nie jest zbyt dobrą opcją. Dlatego, warto zainwestować w zamontowanie siatki. Jak jednak zamontować taką siatkę na okno czy balkon w prosty i bezpieczny dla zwierzaka sposób? Miłośnicy kotów nie od dziś alarmują, że zwierzaki te, szczególnie mieszkające w miastach, nie powinny być wypuszczane wolno, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla innych zwierząt, ponadto miejskie życie dla nich samych jest pełne niebezpieczeństw. O ile przywykło się do wyprowadzania psów na spacer, koty są przeważnie mniej chętne do zakładania smyczy, co często smuci właścicieli, nie mogących zapewnić kotu niewychodzącemu dostępu do świata. Kota nie można po prostu wypuścić do ogrodu, bo w przeciwieństwie do psa, bardzo dobrze poradzi sobie z przekroczeniem ogrodzenia. Chętnie wypuścilibyśmy zwierzaka na balkon, ale nigdy nie mamy pewności, że z niego nie wyskoczy, czy to z ciekawości, czy polując na przypadkowego ptaka. O kocich upadkach i nieśmiertelności krążą legendy, jednak nie można myśleć w ten sposób, kot może się połamać, zginąć albo po prostu uciec, narażając siebie na niebezpieczeństwo, a właściciela na silny stres i poczucie winy. Coraz więcej osób, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie swoich zwierzaków, a także po prostu o ich komfort życia i wygodę, decyduje się na montaż siatki na balkonach i w oknach, żeby kot mógł doświadczyć namiastki życia na zewnątrz, ale jednocześnie nie wypadł, nie uciekł i generalnie nie zrobił sobie krzywdy podczas swobodnych wędrówek, szczególnie w warunkach miejskich. Decydując się na montaż takiej siatki, warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy.

Czy potrzebujemy pozwolenia na montaż siatki dla kota?

To ważne pytanie, które warto sobie zadać na samym początku. Prawo nie reguluje tej kwestii wystarczająco, jednak w przypadku montażu, zawsze należy uprzednio uzgodnić tę kwestię z administracją budynku, nawet jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania, w którym chcemy montować siatkę. Problem, jaki może się pojawiać, wiąże się ściśle z konstrukcjami, które naruszają elewację budynku i mogą sprawić kłopot, jeżeli budynek był poddawany termomodernizacji w przeciągu ostatnich 3-5 lat, ponieważ wówczas wykonawca może anulować gwarancję, co nie będzie na rękę np. spółdzielni. Sam montaż siatki nie jest jednak szczególnie inwazyjnym zabiegiem, więc problem ze zdobyciem pozwolenia raczej nie występuje.

Czy da się samemu zamontować siatkę na kota, czy potrzeba fachowców?

Jeżeli zamierzamy zabezpieczyć balkon siatką, bardzo istotna będzie kwestia rodzaju stelażu, który musimy wykonać. Wszystko przy odrobinie uporu, chęci i umiejętności majsterkowania da się w teorii zrobić, ale należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. O wiele łatwiej będzie zamontować siatkę, kiedy nasz balkon jest zadaszony, wtedy montaż będzie przebiegał podobnie jak przy oknach, ponieważ należy zakryć jedynie otwarte boki. Trudniej wygląda sytuacja z balkonem otwartym, do którego ogrodzenia będzie nam potrzebne zbudowanie zadaszenia z siatki, co może być problematyczne, dlatego w takim przypadku warto jednak rozważyć zatrudnienie fachowców do pomocy. Zależy nam jednak na skutecznej ochronie kota przed niebezpieczeństwem. Siatka dla kota

Co będzie potrzebne by zamontować samodzielnie siatkę dla kota?

W pierwszej kolejności trzeba oczywiście zdobyć odpowiednią siatkę. Podstawowymi warunkami, jakie musi spełniać, jest jej wysoka wytrzymałość, ale też odporność na warunki pogodowe. Częstym kryterium wyboru jest też jej kolor, zależy nam bowiem na tym, żeby nie była bardzo widoczna. Najczęstszym materiałem jest sieć rybacka, o większych oczkach ok. 35-40 mm, która przez swoje docelowe zastosowanie jest bardzo silna i kot nie będzie miał możliwości rozdarcia jej ani przegryzienia. Bez problemu można również zamawiać ją na wymiar, co jest bardzo wygodne, łatwo też przebiega jej montaż i demontaż. Alternatywą dla sieci rybackiej jest siatka metalowa, równie skuteczna. Ponadto, do zamontowania siatki potrzebny będzie zestaw narzędzi i elementów, takich jak: kotwy, kołki rozporowe zakończone prawie zamkniętym okręgiem, metalowe pręty, stalowa linka, opaski zaciskowe, śruby rzymskie, kombinerki, młotek, nożyczki, drabina, przedłużacz i wiertarka, wiele sklepów oferuje jednak gotowe zestawy do montażu wraz z siatką.

Jak zamontować siatkę na kota?

Kiedy wszystko zostanie już odpowiednio przygotowane można przejść do montażu. Wpierw należy nawiercić ściany, do których montowana będzie siatka. Ważne jest, by otwory znajdowały się mniej więcej w 40-50 centymetrowych odstępach. W otwory wkłada się następnie kołki rozporowe – można rozważyć umiejscawianie ich naprzemiennie przód-tył, żeby zabezpieczyć przed ruchem siatki w dwie strony, gdy będzie po niej skakał kot. Zakładając wiercenie w posadzce, jeżeli chcemy mieć pewność, że kot nie poradzi sobie z ominięciem przyłożonej obciążeniami siatki, trzeba dodatkowo zastosować stelaż z drutu. Po zamontowaniu kołków należy zbudować stelaż dla siatki, tu także dobrze sprawdza się stalowy drut. Na stelaż naciąga się następnie samą siatkę. Przygotowaną konstrukcję należy przytwierdzić do kołków. Zawsze można jeszcze dodatkowo zabezpieczyć całość poprzez przytwierdzenie elementów drewnianych, np. desek. Zobacz również:

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...