Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Jak zamontować siatkę dla kota?

Posiadanie kota to wspaniała sprawa, jednak wiąże się z dostosowywaniem swojego otoczenia do wymagań zwierzaka dużo bardziej, niż w przypadku innych, standardowych pupili. Prawidłowa opieka nad kotem, wymaga zabezpieczania okien i balkonów przed niebezpieczeństwem wypadnięcia zwierzaka, które nie grozi tak często przy posiadaniu chociażby psów, czy królików. Upilnowanie zwinnego kota w trakcie wietrzenia mieszkania graniczy z niemożliwością, chyba że zamkniemy zwierzaka w innym pokoju, co jednak nie jest zbyt dobrą opcją. Dlatego, warto zainwestować w zamontowanie siatki. Jak jednak zamontować taką siatkę na okno czy balkon w prosty i bezpieczny dla zwierzaka sposób?

Miłośnicy kotów nie od dziś alarmują, że zwierzaki te, szczególnie mieszkające w miastach, nie powinny być wypuszczane wolno, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla innych zwierząt, ponadto miejskie życie dla nich samych jest pełne niebezpieczeństw. O ile przywykło się do wyprowadzania psów na spacer, koty są przeważnie mniej chętne do zakładania smyczy, co często smuci właścicieli, nie mogących zapewnić kotu niewychodzącemu dostępu do świata. Kota nie można po prostu wypuścić do ogrodu, bo w przeciwieństwie do psa, bardzo dobrze poradzi sobie z przekroczeniem ogrodzenia. Chętnie wypuścilibyśmy zwierzaka na balkon, ale nigdy nie mamy pewności, że z niego nie wyskoczy, czy to z ciekawości, czy polując na przypadkowego ptaka. O kocich upadkach i nieśmiertelności krążą legendy, jednak nie można myśleć w ten sposób, kot może się połamać, zginąć albo po prostu uciec, narażając siebie na niebezpieczeństwo, a właściciela na silny stres i poczucie winy. Coraz więcej osób, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie swoich zwierzaków, a także po prostu o ich komfort życia i wygodę, decyduje się na montaż siatki na balkonach i w oknach, żeby kot mógł doświadczyć namiastki życia na zewnątrz, ale jednocześnie nie wypadł, nie uciekł i generalnie nie zrobił sobie krzywdy podczas swobodnych wędrówek, szczególnie w warunkach miejskich. Decydując się na montaż takiej siatki, warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy.

Czy potrzebujemy pozwolenia na montaż siatki dla kota?

To ważne pytanie, które warto sobie zadać na samym początku. Prawo nie reguluje tej kwestii wystarczająco, jednak w przypadku montażu, zawsze należy uprzednio uzgodnić tę kwestię z administracją budynku, nawet jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania, w którym chcemy montować siatkę. Problem, jaki może się pojawiać, wiąże się ściśle z konstrukcjami, które naruszają elewację budynku i mogą sprawić kłopot, jeżeli budynek był poddawany termomodernizacji w przeciągu ostatnich 3-5 lat, ponieważ wówczas wykonawca może anulować gwarancję, co nie będzie na rękę np. spółdzielni. Sam montaż siatki nie jest jednak szczególnie inwazyjnym zabiegiem, więc problem ze zdobyciem pozwolenia raczej nie występuje.

Czy da się samemu zamontować siatkę na kota, czy potrzeba fachowców?

Jeżeli zamierzamy zabezpieczyć balkon siatką, bardzo istotna będzie kwestia rodzaju stelażu, który musimy wykonać. Wszystko przy odrobinie uporu, chęci i umiejętności majsterkowania da się w teorii zrobić, ale należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. O wiele łatwiej będzie zamontować siatkę, kiedy nasz balkon jest zadaszony, wtedy montaż będzie przebiegał podobnie jak przy oknach, ponieważ należy zakryć jedynie otwarte boki. Trudniej wygląda sytuacja z balkonem otwartym, do którego ogrodzenia będzie nam potrzebne zbudowanie zadaszenia z siatki, co może być problematyczne, dlatego w takim przypadku warto jednak rozważyć zatrudnienie fachowców do pomocy. Zależy nam jednak na skutecznej ochronie kota przed niebezpieczeństwem.

Siatka dla kota

Co będzie potrzebne by zamontować samodzielnie siatkę dla kota?

W pierwszej kolejności trzeba oczywiście zdobyć odpowiednią siatkę. Podstawowymi warunkami, jakie musi spełniać, jest jej wysoka wytrzymałość, ale też odporność na warunki pogodowe. Częstym kryterium wyboru jest też jej kolor, zależy nam bowiem na tym, żeby nie była bardzo widoczna. Najczęstszym materiałem jest sieć rybacka, o większych oczkach ok. 35-40 mm, która przez swoje docelowe zastosowanie jest bardzo silna i kot nie będzie miał możliwości rozdarcia jej ani przegryzienia. Bez problemu można również zamawiać ją na wymiar, co jest bardzo wygodne, łatwo też przebiega jej montaż i demontaż. Alternatywą dla sieci rybackiej jest siatka metalowa, równie skuteczna. Ponadto, do zamontowania siatki potrzebny będzie zestaw narzędzi i elementów, takich jak: kotwy, kołki rozporowe zakończone prawie zamkniętym okręgiem, metalowe pręty, stalowa linka, opaski zaciskowe, śruby rzymskie, kombinerki, młotek, nożyczki, drabina, przedłużacz i wiertarka, wiele sklepów oferuje jednak gotowe zestawy do montażu wraz z siatką.

Jak zamontować siatkę na kota?

Kiedy wszystko zostanie już odpowiednio przygotowane można przejść do montażu. Wpierw należy nawiercić ściany, do których montowana będzie siatka. Ważne jest, by otwory znajdowały się mniej więcej w 40-50 centymetrowych odstępach. W otwory wkłada się następnie kołki rozporowe – można rozważyć umiejscawianie ich naprzemiennie przód-tył, żeby zabezpieczyć przed ruchem siatki w dwie strony, gdy będzie po niej skakał kot. Zakładając wiercenie w posadzce, jeżeli chcemy mieć pewność, że kot nie poradzi sobie z ominięciem przyłożonej obciążeniami siatki, trzeba dodatkowo zastosować stelaż z drutu. Po zamontowaniu kołków należy zbudować stelaż dla siatki, tu także dobrze sprawdza się stalowy drut. Na stelaż naciąga się następnie samą siatkę. Przygotowaną konstrukcję należy przytwierdzić do kołków. Zawsze można jeszcze dodatkowo zabezpieczyć całość poprzez przytwierdzenie elementów drewnianych, np. desek.

Zobacz również:

Najnowsze na blogu

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to czas rozkwitu kwiatów, dni stają się coraz cieplejsz

Grzyb na ścianach – jak sobie z nim poradzić?

Główną przyczyną powstawania pleśni na ścianach jest wilgo

Zielony dach – ciekawe aranżacje nie tylko na wyspach

Zielony dach należy do niecodziennych rozwiązań.

Narzędzia budowlane – które lepiej kupić, a które wynająć?

W warsztacie każdego majsterkowicza powinny znaleźć się narz

Blacha na dach – krótki przewodnik po rodzajach pokrycia dachowego

Niezbędnym aspektem w procesie kończenia budowy, jest instalacj

Jak zamontować siatkę dla kota?

Posiadanie kota to wspaniała sprawa, jednak wiąże się z dosto

Tokarz – specyfika zawodu dziś, a tokarstwo w drewnie

Tokarz jest jednym z zawodów deficytowych, współcześnie kojar

Antresola – jak zamontować ją sprawnie i bezpiecznie

Antresola to wspaniały pomysł pod bardzo wieloma aspektami.

Balustrada balkonowa – co warto wiedzieć przed instalacją?

Balustrada jest bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym w przypa

Zawód – cieśla. Kim jest cieśla, czym się zajmuje i dlaczego warto rozważyć tę drogę zawodową?

Zawód cieśli wciąż jeszcze zdaje się być w miarę powszechn

1 2 3 7
Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram