Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Grzyb na ścianach – jak sobie z nim poradzić?

Grzyb na ścianach to niezapowiedziany gość, którego obecność cieszy nasz jeszcze mniej niż przyjazd teściowej. Czasami może wydawać się, że nie sposób się go ustrzec, a gdy już się u nas zadomowi to jego eksmisja zajmuje dużo czasu i nerwów, a na sam koniec okazuje się jeszcze kompletnie nieskuteczna. Co zrobić, kiedy zauważymy grzyb na ścianie? Oczywiście działać od razu i nie dać mu się rozrosnąć. Ale który sposób jest najlepszy? Czy w ogóle istnieją takie prawdziwie domowe sposoby na pozbycie się grzyba, czy raczej niezbędna jest pomoc fachowca, bądź drogie profesjonalne preparaty?

Grzyb na ścianach – skąd się bierze?

Główną przyczyną powstawania grzyba na ścianach jest wilgoć, dlatego właśnie jest on częstym mieszkańcem naszych łazienek czy piwnic, ale nie jest powiedziane, że nie odnajdziemy go na przykład w sypialni. Częstym powodem powstawania grzyba mogą być nieszczelne okna, dlatego przy jego pojawieniu się warto sprawdzić stan ich izolacji – jeżeli to ich wina powinniśmy  je ponownie uszczelnić, bo inaczej grzyb pojawi się znowu. Czsami przyczyną grzyba na ścianach jest niewłaściwa wentylacja pomieszczenia, jest to wtedy tzw. wilgoć kondensacyjna. Może być też tak, że grzyb pojawił się w naszym domu przez wady konstrukcyjne dachu, albo przenikanie wilgoci z ziemi. Poprawne rozpoznanie przyczyny powstania grzyba na ścianach jest kluczowe, kiedy chcemy się go pozbyć, inaczej nasz niechciany lokator będzie cały czas wracał.

Grzyb na ścianach a pleśń – jak odróżnić?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że grzyb na ścianach i pleśń to dokładnie to samo. Są jednak między nimi zasadnicze różnice, które znacząco wpływają na nasz sposób walki z nimi. Pleśń zazwyczaj znajduje się na powierzchni ścian, dzięki czemu dosyć łatwo jest ją usunąć, z kolei jeżeli mamy do czynienia z grzybem sprawa robi się trudniejsza. Grzyb, jeżeli nie jest wystarczająco wcześnie wykryty, rozwija się do wnętrza, co może uszkodzić konstrukcję ścian. Przez to jest się go także trudno pozbyć często może wymagać skucia tynku.

Zarówno problemu grzyba na ścianach, jak i pleśni nie powinniśmy bagatelizować – są to zjawiska bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, a w przypadku dzieci i osób chorych na astmę zagrzybione ściany mogą stanowić nawet zagrożenie życia.

Grzyb na ścianach

Grzyb na ścianach – domowe sposoby na pozbycie się

Szukając w Internecie znajdziemy wiele domowych przepisów na pozbycie się grzyba ze ścian. Bardzo popularne są sposoby z użyciem sody oczyszczonej, albo octu spirytusowego. Jednak czy którykolwiek z tych sposobów ma rację bytu i pomoże nam pozbyć się grzyba? Sprawdźmy.

Na pierwszy ogień ocet – czy jest skuteczny? Można powiedzieć, że i tak i nie. Na małej powierzchni, kiedy grzyb nie zdążył jeszcze wniknąć głęboko w ścianę, ma szansę pomóc. Wystarczy spryskać nim dane miejsce i zostawić na kilka godzin, po czym wytrzeć ściereczką. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z poważniejszym grzybem nie oczekujmy, że ocet nam pomoże. Kiedy grzyb wrośnie w ścianę ocet nie ma szans na niego zadziałać, dodatkowo istnieją takie rodzaje grzyba, które właśnie z octu czerpią składniki odżywcze. Dlatego korzystając z tej metody możemy jeszcze przez przypadek sobie zaszkodzić.

Jeżeli szukamy domowych sposobów, żeby pozbyć się grzyba ze ścian warto jest na początek spróbować z sodą oczyszczoną, ponieważ ma ona działanie antygrzybiczne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu ma szansę się sprawdzić. Zaczynamy od mechanicznego zdrapania zewnętrznej części grzyba, po czym mieszanką szklanki wody i trzech łyżek sody oczyszczonej spryskujemy zagrzybioną powierzchnię. Roztwór zmywamy, kiedy zacznie się pienić.

Do najbezpieczniejszych domowych metod pozbywania się grzyba ze ścian należy z pewnością smarowanie co kilka dni danej powierzchni olejkiem z drzewa herbacianego. Jest to jedna z najbardziej kosztownych opcji z całego zestawienia, ponieważ, by zadziałał potrzeba trochę czasu i wielu podejść, jednak metoda ta jest bezpieczna zarówno dla nas, jak i dla środowiska.

Grzyb na ścianach – co kupić?

Może być i tak, że kompletnie nie przekonują nas domowe sposoby, próbowaliśmy i nie zadziałały, albo potrzebujemy czegoś naprawdę z górnej półki, by pozbyć się tego konkretnego niechcianego lokatora. W jaki preparat najlepiej jest zainwestować? Czego szukać w składzie, by mieć pewność, że nie kupujemy bubla? Zastanówmy się.

Podstawowym krokiem przy oczyszczaniu ściany z grzyba będzie oczywiście prawidłowe rozpoznanie przyczyny jego powstania i zlikwidowanie jej. Bez tego napracujesz się na marne – grzyb i tak wróci. Później powinniśmy zetrzeć wierzchnią warstwę grzyba aż do momentu, kiedy ściana będzie czysta. Następnym krokiem jest użycie środka grzybobójczego – dobrze sprawdzają się w tym celu środki na bazie chloru, dlatego zwróć uwagę na skład tego, który kupujesz. Pamiętaj, że środki grzybobójcze są silnie toksyczne i przy ich stosowani musisz zachować najwyższą ostrożność. Nie zapomnij o masce rękawicach ochronnych, zadbaj także o odpowiedni przeciąg w pomieszczeniu. Spryskać zagrzybioną ścianę powinno się trzy razy co 12, albo 24 godziny. Później należy odczekać zgodnie z zaleceniami producenta i na koniec otynkować ścianę i zabezpieczyć ją odpowiednim preparatem chroniącym przed powstaniem nowego grzyba.

Sprawdź nasze inne artykuły:

Najnowsze na blogu

Akcesoria do elektronarzędzi - czego potrzebujesz w domowym warsztacie?

Mając swój przydomowy warsztat z narzędziami czy garaż, w kt

Zszywacze i takery do mebli - czy potrzebujesz ich w swoim domu?

Zszywacz tapicerski najprawdopodobniej kojarzy ci się z zakłada

Wiertarko wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa?

Przymierzając się do zakupu wkrętarko wiertarki, spotkałeś s

Wkrętarka do domowego warsztatu - jaką wybrać?

Wiertarko wkrętarki to jedne z najbardziej popularnych i zarazem

Jaka gwoździarka sprawdzi się w domowym warsztacie?

Gwoździarki to praktyczne elektronarzędzia ułatwiające szybki

Przecinarki — rodzaje i zastosowanie

Przecinarka to urządzenie wykorzystywane do szybkiego i prostego

Kompresor — jak kupić dobrej jakości urządzenie

Planując zakup kompresora, należy zwrócić uwagę na szereg cz

Wkręty — charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Wkręty można wykorzystać w różnego rodzaju pracach.

Podstawowe narzędzia budowlane i warsztatowe

Dysponując odpowiednimi narzędziami, możesz bez obaw prowadzi

Jak bezpiecznie korzystać z elektronarzędzi?

Elektronarzędzia to podstawowa grupa sprzętu wykorzystywana prz

1 2 3 9
Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram