Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Balustrada balkonowa – co warto wiedzieć przed instalacją?

Balustrada jest bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym w przypadku wszelkiego rodzaju przestrzeni na wysokościach, zarówno jeżeli mówimy o schodach, balkonach, czy antresolach. Rzadko, poza samym momentem budowy lub remontu, przywiązujemy do niej większą wagę, nie bacząc na same walory wizualne i możliwość przekształcania otoczenia, w jakim się znajduje. Projektując jednak wygląd wnętrza, musimy zwrócić uwagę na całkiem sporo czynników, zanim wybierzemy idealną balustradę na schody czy też przeznaczoną dla antresoli. Podobnie sprawa ma się z balustradą balkonową. Jakim aspektom warto się więc przyjrzeć?

Przy wybieraniu a następnie montowaniu balustrady musimy rozważyć kilka czynników, od których zależeć będzie sam wystrój, ale będą pojawiały się również kwestie, związane z doborem materiału i samym zapleczem ekonomicznym. Przed wyborem idealnej balustrady musimy ustalić, jaki konkretnie rodzaj będzie pasował wizualnie do danego wnętrza, nie tylko ze względu na jego stylistykę, lecz także rozmaite parametry obiektu, takie jak szerokość, masywność, możliwość powiększenia optycznie wybranego pokoju i wiele innych. W tym artykule postaramy się więc przybliżyć poszczególne elementy, wpływające na decyzję o wyborze balustrady, poczynając od balustrady schodowej i jej wpływu na wygląd wnętrz. Następnie spojrzymy na balustrady balkonowe, a także najpopularniejsze materiały, z których są one wykonywane. Wpierw jednak zadajmy sobie podstawowe pytanie – dlaczego balustrada jest tak ważna?

Wpływ balustrady na wnętrze i odbiór przestrzeni

Balustrada pełni właściwie kilka podstawowych funkcji. Jako najważniejszą należy oczywiście wskazać ochronę przed upadkiem – montowana jest przecież w pierwszej kolejności ze względów bezpieczeństwa, ułatwia także poruszanie się. Jak jednak każdy, tak widoczny element wnętrza, wpływa bardzo silnie na wygląd pomieszczenia i otoczenia, dodając lub ujmując im walorów wizualnych. Warto mieć to więc na uwadze. Ponadto, odpowiednio dobrana balustrada na schody może pomóc nam optycznie powiększyć przestrzeń, natomiast źle dopasowana, nadać jej ciężkości czy poczucia ciasności. Dodatkowo, nawet wybór materiału wpływa wizualnie na odbiór pomieszczenia, o czym także należy pamiętać. Chcąc więc cieszyć się pięknymi wnętrzami, niezależnie czy mówimy o schodach w domu i mieszkaniu, czy antresoli, a także odpowiednim odbiorem zewnętrznym, jak ma to miejsce w przypadku schodów zewnętrznych i balkonów, musimy rozpatrywać balustradę od każdej możliwej strony.

Balustrada schodowa – wewnętrzna i zewnętrzna

Pierwszym rodzajem balustrady, wartym omówienia, jest balustrada schodowa. Wyróżniamy oczywiście balustrady schodowe wewnętrzne i zewnętrzne, równoważne pod względem pełnionych funkcji, choć przy wyborze kierować się możemy nieco innymi kryteriami. W przypadku balustrad na schody znajdujące się w środku, podstawowymi czynnikami będą oczywiście: dopasowanie do estetyki przestrzeni, wizualny wpływ na odbiór projektowanego wnętrza i wybór konkretnego materiału. Balustrady zewnętrzne będą dodatkowo wymagały odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami pogodowymi, stąd też niektóre materiały, które doskonale odnajdą się we wnętrzach, nie będą mogły mieć zastosowania na zewnątrz. Najczęstszymi materiałami pozostają wciąż drewno, metal, rzadziej kamień, urozmaicane nieraz elementami szklanymi i różnego rodzaju zdobieniami. Współcześnie, rynek oferuje ogromną ilość bardzo zróżnicowanych projektów balustrad, od minimalizmu po przepych, co widać szczególnie w przypadku balustrad wewnętrznych. Sam wygląd to jednak nie wszystko – liczą się nie tylko walory wizualne, lecz także wielkość pomieszczeń, która ma duże znaczenie przy osiąganiu sukcesu. Jak się zdaje, dużo prościej, ostatecznie, dopasować balustradę zewnętrzną.

Balustrada balkonowa a antresola

W przypadku balustrad balkonowych i stosowanych na antresolach, sprawa zdaje się wyglądać podobnie jak w przypadku schodowych – przeważnie większość czynników wpływających na wybór pozostanie bez zmian, jedynie warunki atmosferyczne mogą wywołać najsilniejszy rozdźwięk. Balustrada balkonowa w nowoczesnych budynkach bywa dość często dopasowywana do zewnętrznej schodowej, choć tak być nie musi, wszystko zależy od projektu konkretnej budowli. Balustrada na antresolę znów, dopasowana powinna być do wnętrza. Tak samo jak w przypadku balustrad schodowych, często stosuje się drewno i metal. Bardzo ważna pozostaje oczywiście solidna i odpowiednia konstrukcja, gwarantująca użytkownikom maksimum bezpieczeństwa, dlatego często warto rozważyć fachową pomoc przy montażu balustrady – wkrętarka  i dobre chęci mogą, ale nie muszą zawsze wystarczać.

Balustrada drewniana czy może metalowa?

Częstym dylematem, przed którym stają osoby wybierające balustradę, staje się dobór właściwego tworzywa. Balustrady drewniane, wybierane są tak często nie tylko przez wzgląd na trwałość drewna jako budulca, lecz także niewątpliwe piękno tego materiału. Drewno wprowadza do wnętrz ciepło i domową atmosferę, przez co jego popularność od lat nie maleje, pomimo dużej konkurencji ze strony innych materiałów. Pomimo to, musimy pamiętać, że nie wszystkie wnętrza będą wyglądały dobrze z drewnianymi elementami. W przypadku drewnianych balustrad zewnętrznych, drewno musi być dodatkowo impregnowane i zabezpieczane przed szybkim zużyciem, wilgocią i ewentualnymi szkodnikami. Metal także stanowi częstą opcję, dobrze wpasowuje się w nowoczesne wnętrza, nieco lepiej niż drewno radzi sobie z warunkami atmosferycznymi, choć również wymaga impregnacji i odpowiedniej pielęgnacji. Współcześnie wybiera się także szkło hartowane, tworzywa sztuczne i beton jako równie dobrze sprawdzające się materiały do balustrad. W zależności więc od potrzeb użytkowników, wybór jest naprawdę duży.

Sprawdź nasze inne wpisy:

Najnowsze na blogu

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to czas rozkwitu kwiatów, dni stają się coraz cieplejsz

Grzyb na ścianach – jak sobie z nim poradzić?

Główną przyczyną powstawania pleśni na ścianach jest wilgo

Zielony dach – ciekawe aranżacje nie tylko na wyspach

Zielony dach należy do niecodziennych rozwiązań.

Narzędzia budowlane – które lepiej kupić, a które wynająć?

W warsztacie każdego majsterkowicza powinny znaleźć się narz

Blacha na dach – krótki przewodnik po rodzajach pokrycia dachowego

Niezbędnym aspektem w procesie kończenia budowy, jest instalacj

Jak zamontować siatkę dla kota?

Posiadanie kota to wspaniała sprawa, jednak wiąże się z dosto

Tokarz – specyfika zawodu dziś, a tokarstwo w drewnie

Tokarz jest jednym z zawodów deficytowych, współcześnie kojar

Antresola – jak zamontować ją sprawnie i bezpiecznie

Antresola to wspaniały pomysł pod bardzo wieloma aspektami.

Balustrada balkonowa – co warto wiedzieć przed instalacją?

Balustrada jest bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym w przypa

Zawód – cieśla. Kim jest cieśla, czym się zajmuje i dlaczego warto rozważyć tę drogę zawodową?

Zawód cieśli wciąż jeszcze zdaje się być w miarę powszechn

1 2 3 7
Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram