Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Zawód – cieśla. Kim jest cieśla, czym się zajmuje i dlaczego warto rozważyć tę drogę zawodową?

Zawód cieśli wciąż jeszcze zdaje się być w miarę powszechnie znany, jest to jednak jeden z zawodów deficytowych – na rynku pracy brakuje osób posiadających odpowiednie kompetencje, warto więc rozważać tę drogę zawodową pod kątem pewniejszej perspektywy zatrudnienia. Cieśla to jeden z zawodów zajmujących się pracą z drewnem. Wykonuje on elementy konstrukcyjne związane trwale z obiektem działania, znajduje więc zatrudnienie przede wszystkim w budownictwie i szkutnictwie.

Cieśla to zawód, którego korzenie sięgają starożytności, czy wręcz czasów prehistorycznych. Drewno jest jednym z najstarszych materiałów używanych przez społeczności ludzkie, również w budownictwie. Niegdyś zawód cieśli był niezwykle istotnym i cenionym w rzemiośle, następnie w dobie technicyzacji nieco ustąpił pod naporem maszyn, utrzymał jednak swoją ciągłość i znów zaczyna święcić tryumfy we współczesnej branży budowlanej. Cieśla, jako zawód deficytowy, nie jest zbyt często wybierany przez młodych ludzi, choć perspektywy na rynku pracy są dla jego przedstawicieli całkiem rozległe. Ma podobny status jak zawód dekarza, o którym także już pisaliśmy. Jest to fach wciąż potrzebny, przez co warto rozważać wstąpienie na tę drogę zawodową. Ciesielstwo poza oczywistą przynależnością do rzemiosła tradycyjnego może występować także w formie rzemiosła artystycznego. Przez to, że cieśla pracuje w drewnie, bywa mylony ze stolarzem. Cieśla jednak, w przeciwieństwie do stolarza, wykonuje konstrukcję wieńcową budynku i więźbę dachową, podczas gdy stolarz budowlany zajmuje się podłogami, drzwiami, czy oknami.

Czym zajmuje się cieśla?

Przede wszystkim podstawowe zadania cieśli wiążą się z budową dachów, nieoceniona jest jego praca przy kładzeniu więźby dachowej, wykonywaniu szalunków i konstrukcji wieńcowych. W kompetencjach cieśli leży tworzenie konstrukcji drewnianych, form i deskowań elementów przeznaczonych do instalacji betonowych i żelbetowych, a także stemplowań i drewnianych komponentów niezbędnych na placu budowy, takich jak rusztowania, pomosty robocze czy daszki ochronne. Cieśla wykonuje również konstrukcje rozporowe i podporowe ścian w wykopach i na powierzchni. Do jego zadań może należeć też renowacja i rozbiórka formacji drewnianych z okrąglaków i tarcicy oraz wytwarzanie z drewna fragmentów niezbędnych w stawianiu budynków, obiektów tymczasowych na placu budowy i konstrukcji inżynierskich – mostów i wież. Poza związkiem z architekturą, prace ciesielskie łączą się z budownictwem wodnym, a także górnictwem i geodezją. Cieśla pracuje przy użyciu odpowiednich, fachowych narzędzi i materiałów łączących, takich jak gwoździe, sworznie, śruby, klamry, pierścienie, jarzma, ściski stalowe i wiele innych. Musi znać różne sposoby obróbki i łączenia drewna. Konieczne w jego zawodzie jest także świetne orientowanie się w rysunku technicznym, wyobraźnia przestrzenna i sprawność fizyczna.

Cieśla praca

Jak zostać cieślą?

Cieśla przez swoją charakterystykę jest zawodem, do którego wykonywania, należy zdobyć odpowiednie uprawnienia. By móc wykonywać ten zawód wskazane jest ukończenie szkoły branżowej, zasadniczej szkoły zawodowej, o odpowiednim profilu. Inną możliwością jest wykonanie kursu zawodowego w celach zdobycia odpowiedniej kwalifikacji, dla tego zawodu oznaczanej kodem BUD.02, w przeznaczonych do tego ośrodkach, takich jak Centra Kształcenia Ustawicznego i Centra Kształcenia Praktycznego. Do egzaminu ciesielskiego wieńczącego kurs zawodowy można również przystępować eksternistycznie, jeżeli posiada się dokumentację zaświadczającą o co najmniej trzyletniej praktyce zawodowej. Izby Rzemiosła także mogą organizować kursy ciesielskie uprawniające do przystępowania do egzaminów czeladniczych. Zawód cieśli jest jednak zawodem podwyższonego ryzyka, poprzez chociażby pracę na wysokości lub w głębokich wykopach i narażenie na ulegnięcie wypadkowi. Warunki pracy mogą być również niesprzyjające przez częstą pracę pod gołym niebem silnie sprzężoną z warunkami atmosferycznymi.

Rodzaje ciesielstwa – cieśla szalunkowy

Dużą popularnością w ostatnich latach cieszy się specjalizacja cieśli szalunkowego. Szalunek, czy też deskowanie to rodzaj formy, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej. Jest to bardzo powszechna konstrukcja wykorzystywana w wielu formach współczesnego budownictwa. Cieśla szalunkowy zajmuje się, jak wskazuje sama nazwa jego profesji, pracami budowlanymi przy systemach szalunkowych i obróbką drewna w celach wytwarzania szablonów, form i obróbek w szalunkach indywidualnych i systemowych. Jego celem jest montowanie i demontowanie szalunków systemowych a także opracowywanie i konstrukcja deskowań indywidualnych. Oprócz cieśli szalunkowego, popularną formą specjalizacji jest też cieśla okrętowy.

Cieśla - zawód z przyszłością?

Zawód cieśli, mimo iż jego status, tak jak innych zawodów związanych z rzemiosłem zmieniał się na przestrzeni ostatnich dekad, wciąż pozostaje w łaskach. Jako że coraz mniej osób wybiera drogę zawodową cieśli, miejsca na rynku pracy przybywa. Starzy mistrzowie sztuki ciesielskiej nie mają zbyt wielu uczniów, czasem w związku z obłożeniem pracą nie mają nawet możliwości ich przyjmowania. Warto więc podejmować się kursów zawodowych, ponieważ, jak wynika z aktualnej sytuacji, zawód cieśli wciąż będzie potrzebny, być może jego ranga zacznie jeszcze bardziej wzrastać, im silniej kurczyć będzie się społeczność osób, zajmujących się tym fachem. Ciesielstwo cechuje się wysoką użytecznością społeczną i jest na nowo doceniane w branży budowlanej, daje też coraz lepsze perspektywy na przyszłość szczególnie dla młodych.

Sprawdź nasze inne wpisy:

Najnowsze na blogu

Jakie narzędzia potrzebujesz do pracy w drewnie?

Praca z drewnem jest bardzo wdzięczna i daje wiele satysfakcji,

Jak bezpiecznie przechowywać elektronarzędzia?

Każdy domowy warsztat na swoim wyposażeniu powinien posiadać e

Łączniki do drewna w warsztacie stolarskim

Wiosna to czas rozkwitu kwiatów, dni stają się coraz cieplejsz

Kompresor w przydomowym warsztacie

Wiosna to czas rozkwitu kwiatów, dni stają się coraz cieplejsz

Jak urządzić domowy warsztat?

Wiosna to czas rozkwitu kwiatów, dni stają się coraz cieplejsz

Odnawianie mebli krok po kroku

Wiosna to czas rozkwitu kwiatów, dni stają się coraz cieplejsz

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to czas rozkwitu kwiatów, dni stają się coraz cieplejsz

Grzyb na ścianach – jak sobie z nim poradzić?

Główną przyczyną powstawania pleśni na ścianach jest wilgo

Zielony dach – ciekawe aranżacje nie tylko na wyspach

Zielony dach należy do niecodziennych rozwiązań.

Narzędzia budowlane – które lepiej kupić, a które wynająć?

W warsztacie każdego majsterkowicza powinny znaleźć się narz

1 2 3 7
Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram