Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

Kuna to bardzo inteligentne i wdzięczne stworzenie, ciężko jednak patrzeć na nią z nadmierną miłością, kiedy wprowadza się na nasze poddasze, siejąc spustoszenie, hałasując i burząc nasz spokój. Posiadając umiejętność sprawnej wspinaczki i wewnętrznego sprytu, futrzak ten może łatwo przedostać się przez dach i trudno później go stamtąd nieinwazyjnie wypłoszyć. Dobrze jest więc odpowiednio zabezpieczyć dach przed kunami. Tylko jak to zrobić? Kuny to całkiem urocze, niewielkie ssaki z rodzaju łasicowatych, które potrafią niestety wyrządzić w środowisku człowieka wiele szkód. Uwielbiają niepostrzeżenie wkradać się na poddasza w poszukiwaniu ciepłego i bezpiecznego schronienia, zwykle jednak zostają na dłużej niszcząc elementy zabudowy. Ich ulubionym miejscem do zakładania gniazd i kryjówek są materiały termoizolacyjne, a w szczególności wełna mineralna. Eksploatacja dokonywana przez kuny sprawia, że materiały szybko niszczeją, szczególnie że zwierzęta te tworzą sieci korytarzy, wygryzając tunele w termoizolacji dachu. W ten sposób powstają luki, mostki termiczne powodujące szybkie wychładzanie się domu. W konsekwencji silnie zwiększa się ryzyko rozwoju pleśni, ściany i stropy zaczynają chłonąć wilgoć, ponadto budynek wymaga silniejszego ogrzewania, wzrastają więc również koszty utrzymania, szczególnie w chłodnych miesiącach. Stworzenia te potrafią także uszkodzić instalację elektryczną przegryzając kable, niszczą też folię i blachę dachową. Do tego wszystkiego dołączyć należy także inne kłopoty, jakie sprawiają kuny – hałasując nocami, przynosząc resztki jedzenia, które następnie gnije i wypróżniając się w dowolnych miejscach poddasza. Kuny mogą stać się prawdziwym utrapieniem, należy więc przede wszystkim zapobiegać możliwości wdarcia się przez nie w obręb naszego domu. Jeżeli jednak to nastąpi, trzeba skutecznie pomóc im w wyprowadzce i zabezpieczyć dach.

Czy w moim domu mieszka kuna?

Jeżeli późnymi godzinami wieczornymi słyszysz, że nad Twoją głową nieustannie szura, skrobie, tupta i biega coś niewielkiego, słychać drobne piski i krzyki, może to być niezawodny znak, że na poddaszu zawitała kuna. Kuny jako zwierzęta stadne zazwyczaj sprowadzają ze sobą kolegów, lepiej więc reagować możliwie natychmiast. Kuna to nie tylko hałasy z poddasza, lecz także charakterystyczne zapachy – niestety zwierzaki te często przynoszą do swoich siedzisk posiłki, da się więc zaobserwować porozrzucane ptasie pióra, resztki gnijącego mięsa i niestety, co jest naturalną koleją rzeczy, także i odchody. Jeżeli dodatkowo wzrastają rachunki za prąd a warstwa materiałów termoizolacyjnych niszczeje, trzeba podjąć zdecydowane kroki. Pozbycie się kuny – gatunku chronionego – z własnego poddasza może być zadaniem trudnym, nie jest jednak niemożliwe. Jeżeli już się uda, będzie trzeba i tak zabezpieczyć gruntownie dach i zapewne także wymienić całą warstwę termoizolacyjną dachu.

Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak nie zawsze jesteśmy świadomi zdolności kun. Nawet pięć centymetrów wolnego miejsca wystarcza kunom na przedostanie się pod pokrycie dachowe. Zwierzaki te potrafią też przegryźć się przez cienką blachę. Jeżeli dach jest dopiero w budowie, jednak będzie narażony na sąsiedztwo kun ponieważ znajduje się na przykład blisko lasu, warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia, m.in. umieścić stalową siatkę na membranie dachowej, okapach i wszystkich lukach, przez które mogłoby się przedrzeć zwierzę. Siatki o odpowiedniej powierzchni wlotu powietrza uniemożliwią zwierzęciu przedostanie się do środka i utrudnią poruszanie. Wszelkie możliwe otwory w dachu należy zawczasu zabezpieczyć, kuny i ich spryt, jeżeli tylko będą chciały, odnajdą każdą możliwą drogę dostępu. Tak samo sprawdzić trzeba okna. Poza montażem kratek, zastosować można także dostępne na rynku kolce, powstrzymujące kuny przed dostaniem się na dach i zniechęcające do dalszej eksploracji w naszym najbliższym otoczeniu. Najważniejszą kwestią jest ostatecznie zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej. Jeżeli dach zabezpieczamy już po kłopotach z kunami, materiał termoizolacyjny będzie trzeba wymienić. Kochaną przez kuny wełnę mineralną najlepiej jest zastąpić czymś, co nie będzie dawać zwierzętom satysfakcji. Dobrymi materiałami, sprawdzającymi się świetnie przy ocieplaniu domu, jednocześnie nie dając komfortu kunom będą wełna celulozowa i pianka poliutretanowa. Dodatkowo warto też rozejrzeć się czy kuna nie została zwabiona w okolice naszego domostwa przez ułatwiony dostęp do pożywienia. Ptasie gniazda i myszy przyciągają kuny na ucztę.

Odstraszacz na kuny – czy cokolwiek na nie działa?

W kwestii odstraszania kun, oprócz wspomnianych już kolców i grzebieni, które zamontować można w kluczowych miejscach dachu, można także rozważyć kilka alternatyw na pozbycie się szkodników. Należy pamiętać, że kuny są pod ochroną, w związku z czym nie wolno wyrządzić im żadnej krzywdy. Niekiedy można spotkać się z opinią, że kuny nie lubią styropianu. Ma je drażnić skrzypiący dźwięk, jaki wydaje materiał, gdy próbują go drapać lub gryźć. Często proponowanym rozwiązaniem są także odstraszacze dźwiękowe, montowane również w samochodach, emitujące ultradźwięki o zmiennej częstotliwości, które mają zniechęcać kuny do zbliżania się. Na rynku istnieją również odstraszacze zapachowe, zabiegi trzeba jednak powtarzać i nie zawsze mogą być skuteczne w długotrwałej perspektywie. Najlepszym z możliwych pomysłów na sprawne wyprowadzenie niechcianych domowników jest odnalezienie miejsca, w którym przedostają się na poddasze i zaryglowanie go, kiedy kuny będą na nocnych łowach, uniemożliwiając im powrót, a następnie zabezpieczenie wszystkiego od podstaw. Tylko w ten sposób będziemy mieć gwarancję, że kuna nie odwiedzi nas ponownie. Zobacz również: Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli kilka porad dla tych którzy chcą uniknąć źle wykonanych remontów.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...