Kim jest dekarz?

Dekarz, podobnie do innych zawodów z długą tradycją, takich jak murarz czy stolarz obecnie jest zawodem deficytowym. Trudno jest jednoznacznie określić źródła braku zainteresowania tą ścieżką kariery – być może chodzi brak możliwości zdobycia tytułu technika, magistra czy inżyniera wybierając dekarstwo, może zawód ten nie jest spełnieniem marzeń młodych ludzi, może chodzi o trudność w zdobyciu renomy jako dekarz. Przy wyborze kariery warto jest jednak pamiętać, że dobrzy dekarze są w tym momencie jak najbardziej pożądani, w końcu to oni zajmują się montażem i konserwacją najważniejszych części każdej budowli – dachów. Bez dobrze wykonanej pracy dekarskiej nasz dom będzie bardzo podatny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak złe warunki atmosferyczne, działalność zwierząt, itd., co mocno zmniejszy jego trwałość.

Czym zajmuje się dekarz?

Dekarz z definicji to rzemieślnik, który zajmuje się montażem i konserwacją dachów przy użyciu odpowiednich materiałów dekarskich, do których należą dachówki, blachodachówki lub strzecha. Dekarstwo stało się osobną praktyką dopiero pod koniec XIX wieku, wcześniej tym, co teraz należy do obowiązków dekarza zajmował się cieśla. Nazwa tego zawodu pochodzi najprawdopodobniej od deku, czyli stylu pokrycia dachowego targaną słomą, która zostawała przykryta gałęziami i młodymi drzewkami, od tego analogiczne pochodzi także nazwa czynności – dekowanie, czyli układanie dachu  Do zadań dekarza należy także ocieplanie dachów, montaż okien dachowych czy wentylacji. Praca dekarza z pewnością nie należy do najłatwiejszych, wymaga także dużej siły fizycznej i wytrzymałości, a wynagrodzenie w Polsce to od 2,5 do 6 tys. złotych miesięcznie. Za granicą stawki mają się dużo lepiej, dlatego też wykwalifikowani dekarze często decydują się na emigrację. Dodatkowo zawód dekarza wiąże się także z ryzykiem – dekarz pracuje głównie na wysokościach, przez co grożą mu niebezpieczne upadki, praca ta wiąże się także z byciem narażonym na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak deszcze czy silne wiatry, przy wyborze tego zawodu trzeba się także liczyć z tym, że często będziemy pracować w hałasie, będziemy także mieć kontakt z drażniącymi oparami, np. przy lutowaniu czy spawaniu. Z pewnością praca dekarza nie należy do łatwych czy lekkich zajęć, niepodważalnie jednak może być uznana za satysfakcjonującą, w końcu efekty naszej dobrze wykonanej pracy będą służyć klientom przez lata.  Sprawdź jakie urządzenia są niezbędne w pracy dekarza: Urządzenia, które odmienią pracę dekarza

Jak uzyskać zawód dekarz?

Podstawą do zdobycia uprawnień dekarza jest zdanie egzaminu czeladniczego. By móc do niego przystąpić musimy ukończyć szkołę zawodową lub kurs kwalifikacyjny do zawodu dekarza. Problem z tą drogą często polega na tym, że takich szkół lub kursów mamy w Polsce mało, tak samo jak kandydatów, co może skutkować tym, że nawet jeśli znajdziemy odpowiedni profil to nie zostanie on otwarty z powodu niedoboru chętnych. Na szczęście, w teorii, by zostać dekarzem nie potrzebujemy żadnych wstępnych kwalifikacji – zawodu możemy nauczyć się praktykując pod okiem doświadczonego dekarza. Po trzech latach takiej nauki będziemy mogli przystąpić do egzaminu i zyskać uprawnienia do bycia dekarzem. Pamiętajmy jednak, że nasze praktyki muszą zostać udokumentowane w formie trzyletniej umowy o pracę – bez takiego dowodu nie będziemy mieć możliwości przystąpienia do egzaminu czeladniczego.

Dekarz – na czym polega egzamin czeladniczy?

Na początek, by w ogóle przystąpić do egzaminu czeladniczego do zawodu dekarza powinniśmy pamiętać o wszystkich niezbędnych nam dokumentach, czyli zaświadczeniu o odbyciu kursu/ukończeniu szkoły zawodowej na kierunku dekarstwo oraz dowód tożsamości. Do części praktycznej powinniśmy także przygotować odpowiednią odzież roboczą, skierowanie oraz własne narzędzia wymienione w skierowaniu. Egzamin czeladniczy z reguły dzieli się na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna przeprowadzana jest w Izbie Rzemiosła i ona z kolei także się dzieli, mamy do przejścia egzamin zarówno pisemny, jak i ustny. W części pisemnej egzaminu teoretycznego znajdziemy pytania z następujących zagadnień:

  1. Rachunkowość zawodowa
  2. Dokumentacja działalności gospodarczej
  3. Rysunek zawodowy
  4. Przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
  5. Podstawowe zasady ochrony środowiska
  6. Podstawowe przepisy prawa pracy
  7. Podstawowa problematyka z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej oraz zarządzania przedsiębiorstwem

Na egzaminie pytań jest siedem – jedno z każdego tematu, są one zamknięte, to oznacza, że mamy wybór pomiędzy trzema podanymi możliwościami. Na pierwszy rzut oka tematy te mogą wydawać się przytłaczające, jednak przy bliższym poznaniu informacje te mogą nieraz okazać się bardzo przydatne, kiedy już po zostaniu dekarzem czeladnikiem będziemy chcieli założyć własną działalność gospodarczą będziemy już znali podstawy. BHP, ochrona środowiska i prawo pracy to z kolei zagadnienia, które powinien znać każdy pracownik, dzięki nim w miejscu pracy nie będziemy stwarzać niebezpieczeństwa dla siebie ani dla innych, oraz będziemy świadomi tego, jakie obowiązki mamy my, jakie nasz pracodawca, czy jakie prawa przysługują nam w danych sytuacjach. Część ustna teoretycznego egzaminu czeladniczego dla zawodu dekarz  składa się łącznie z dziewięciu pytań z trzech wybranych kategorii: technologii, maszynoznawstwa i materiałoznawstwa. Na stronie Izby Rzemieślniczej dostępna jest lista wszystkich możliwych pytań, na jakie możemy trafić, łącznie jest ich 135, dlatego, jeżeli dobrze się do niego przygotujemy, ta część egzaminu nie powinna nas niczym zaskoczyć. Część praktyczna egzaminu czeladniczego dla zawodu dekarz odbywa się pod obserwacją pracodawcy, po wcześniejszym ustaleniu terminu przez przewodniczącego zespołu egzaminującego. Sam egzamin nie powinien trwać dłużej niż 24 godziny rozłożone na trzy dni. Podczas praktycznego egzaminu na dekarza mamy do wykonania trzy zadania z puli 20 możliwych, wymienionych w Informatorze egzaminacyjnym dla kandydatów przystępujących do egzaminu czeladniczego. Zobacz: Jak wyposażyć własny warsztat dekarski

Najnowsze na blogu

Spawarki laserowe - co musisz wiedzieć?

Spawarki laserowe to prawdziwa rewolucja w dziedzinie spawania, oferująca szereg...

Opalarka - definicja, rodzaje i zastosowanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest kluczem do skutecznego usuwania...

Młot udarowy - kiedy i do czego go wykorzystać?

Czy zastanawiasz się, jak maksymalnie wykorzystać potencjał młota udarowego? Ten...

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...