Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Nowe życie starych mebli - kilka sposobów na odświeżenie mieszkania

Zdarzają się czasem takie dni, że patrząc na swoje mieszkanie, człowiek chciałby wywrócić wszystko do góry nogami, przerobić od podstaw, odświeżyć i pozmieniać całe otoczenie, nie zawsze jednak budżet pozwala na gruntowne remonty i zakup zestawu nowych mebli do całego mieszkania. Wówczas są dwa wyjścia. Porzucić pomysł i zająć się czymś innym, a potem dalej narzekać, lub – samodzielnie podjąć się renowacji starych mebli. Wbrew pozorom nie jest to ani tak trudne, ani nieopłacalne, sporo natomiast można zyskać. Jeżeli zaś nie przekonuje nas własnoręczna renowacja starych mebli, to może chociaż skonstruowanie drobnych ozdób pomoże na jakiś czas w odświeżeniu otoczenia? Spójrzmy na kilka najprostszych, intuicyjnych sposobów na zmianę.

Stare meble i farby, czyli kreatywne malowanie

Pierwszym sposobem, którego nie może zabraknąć jest, brzmiące może zbyt prosto, malowanie. Jednakże to wcale nie musi być nudny i przewidywalny proces. Oczywiście efekt końcowy zależy od nas, w niektórych przypadkach zbawiennym wręcz staje się wyciszenie kolorystyczne wnętrza, na przykład poprzez zrównanie kolorem różnych mebli. Jeśli jednak mamy chęć i możliwość, by poniosła nas fantazja, możemy poeksperymentować z taśmą malarską, w celu uzyskania ciekawych wzorów, lub też nakładać farby za pomocą gąbek i „wklepywać” kolory w powierzchnię. Interesującą fakturę można także wydobyć używając drucianej szczotki. Przy pomocy papieru ściernego można również uzyskiwać ciekawe efekty, w tym postarzać powierzchnie drewniane. Oczywiście przy malowaniu pamiętać należy o odpowiednim doborze farb, zabezpieczeniu otoczenia folią malarską i uprzednim wyczyszczeniu malowanych powierzchni. W przypadku drewna, dobrze być wyposażonym w duże ilości papieru ściernego o różnej gradacji.

Renowacja mebli – zadbane drewno gwarancją sukcesu

Drugim sprytnym sposobem jest rzeczywista renowacja starych mebli, przede wszystkim mebli drewnianych, drewno samo w sobie jest bowiem bardzo wdzięcznym materiałem i odpowiednio zadbane potrafi służyć długie lata i dumnie zdobić miejsce, w którym się znajduje. Regularnie czyszczone i impregnowane drewno to już połowa sukcesu. Jeżeli jednak mamy przed sobą stary, obdarty mebel, będziemy musieli wpierw doprowadzić go do porządku, zarówno z pomocą papieru ściernego, jak i niejednokrotnie wypełniając ubytki i smarując woskiem. Bejca i lakier na dalszych etapach pomogą przywrócić materiał do dawnej świetności. Ponadto moda na wystrój w stylu vintage, czy też retro wciąż się nie kończy, dlatego tym lepszym pomysłem staje się odświeżenie starych, drewnianych mebli i nadawanie im na powrót charakteru.

Tapicerowanie na własną rękę – czy to ma sens?

Często wśród mebli w naszym domu, znajdują się także te tapicerowane, zazwyczaj nadszarpnięte zębem czasu, denerwujące swoją szarością, czy tą małą plamą z kawy, której nie możecie doczyścić i mimo, że nikt więcej jej nie widzi, to potrafi doprowadzać do szewskiej pasji. Czy takie meble nadają się już tylko do wyrzucenia? W przeważającej większości przypadków nie. I nie potrzebują nawet wybitnie uzdolnionego specjalisty! Tapicerowanie w domu to pomysł dla ambitnych, a przynajmniej cierpliwych amatorów majsterkowania. Jest jednak warte nawet sporego wysiłku, ponieważ naprawdę niesamowite efekty można czasem osiągnąć, mając na dobrą sprawę głównie zszywki i taker ! Satysfakcja z tak odnowionego przez siebie przedmiotu jest właściwie murowana.

Okleina może zdziałać cuda

Jeżeli natomiast boimy się o nasze zdolności manualne, lub też materiał, który chcemy przerobić nie wygląda, jakby nadawał się na cokolwiek – z pomocą przyjść mogą okleiny i tapety. Po pierwsze gwarantują zróżnicowane, lecz dobrze zazwyczaj zaprojektowane wzory, a po drugie są proste w montażu i demontażu, nie wymagają też tak dużego zaangażowania czasowego. Jeżeli chcemy eksperymentować, to potrafią także posłużyć jako elementy mozaiki.

Drobnostki, które zmieniają wystrój

Dobrym pomysłem są też zawsze małe rzeczy, takie jak własnoręcznie wykonane ramki na zdjęcia, pozmieniane na bardziej fikuśne i zaskakujące uchwyty w szafkach, same w sobie szafki z odzysku i wszystkie inne ozdoby, wykonane z rzeczy, które idą do wyrzucenia. Warto się bowiem rozglądać i zacząć rozważać jakie drugie życie można w istocie dać przedmiotom. Wiele rzeczy, które uznajemy za niepotrzebne, potrafiłoby znaleźć nieoczywiste zastosowanie. Jest to oszczędność dla nas i przy okazji oszczędność dla świata. A ile dobrej zabawy może z tego wyniknąć!

Najnowsze na blogu

Nowe życie starych mebli - kilka sposobów na odświeżenie mieszkania

Pomyślmy jak wiele starych mebli otacza nas na co dzień i ile z

Jak tapicerować meble i dlaczego jest to bardzo dobry pomysł - krótki poradnik w 8 krokach

W dzisiejszych czasach, gdy tryumfy święci zero waste, wraz ze

Kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed montażem okien

Budowa, bądź renowacja domu to często swego typu droga przez m

Nowe przepisy budowlane 2021 – 5 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

W naszych życiach coraz większą rolę odgrywa internet i szero

Wymiana dachu – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Remont dachu nie jest rzeczą prostą, niekiedy wymaga wielu przy

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli kilka porad dla tych którzy chcą uniknąć źle wykonanych remontów.

Remont, niezależnie czy chodzi o dom, mieszkanie, czy garaż, je

Jak zadbać o drewno – dom, ogród i warsztat

Pomimo rosnącej wciąż w zastraszającym tempie tendencji do za

Metody izolacji i docieplanie budynków

Aktualna pora jesienno-zimowa nie sprzyja za bardzo pracom budowl

Prace wykończeniowe w mieszkaniu – stan deweloperski

Nabywając mieszkanie, często musimy liczyć się z tym, że o k

Montaż ścianki działowej krok po kroku — jak zrobić ścianki działowe samemu (DIY)

Życie zmiennym jest, tak jak i przestrzeń, w której żyjemy.

1 2 3 5
Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram