Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Jak tapicerować meble i dlaczego jest to bardzo dobry pomysł - krótki poradnik w 8 krokach

Warsztat tapicerski jest czymś jak najbardziej możliwym do odwzorowania w domu. Przy odrobinie zręczności i umiejętności manualnych, jesteśmy w stanie samodzielnie tapicerować meble. Potrzebujemy jedynie zestawu narzędzi, materiału, pomysłu i garści wskazówek jak postępować. Jeżeli nie czujemy się wystarczająco pewnie, dostępne są różnorakie kursy, lub filmiki, zazwyczaj jednak, jak przywykliśmy, wystarcza forma pisemna. Od czego więc zacząć tapicerowanie mebli? Jak tapicerować meble, żeby wszystko szło zgodnie z założeniami? Dlaczego ostatecznie warto zdecydować się na taki krok? Spróbujmy krok po kroku przyjrzeć się procesowi tapicerowania i wypływającym z tej umiejętności korzyściom.

Tapicerowanie mebli – od czego zacząć?

Kiedy wybierzemy już mebel, który postanowimy odświeżyć, musimy przygotować sobie odpowiednie miejsce do pracy i zaopatrzyć się we właściwe narzędzia i materiały. Jeżeli nie jesteśmy akurat w środku remontu i dopasowywania na świeżo elementów wystroju do siebie nawzajem, to zapewne odświeżony fotel, pufa, czy krzesło, wymagać będą nawiązania do aktualnej estetyki. Jeśli po pierwszym odnowionym meblu, postanowimy zabrać się za kolejne, może dobrze będzie mieć mały zapas materiału. Pamiętajmy też, żeby zawsze być przygotowanym z nadwyżką, jeżeli pojawiłaby się konieczność zmian, czy poprawek. Ważną sprawą jest też zwrócenie uwagi na resztę elementów, które składają się na tapicerowany mebel – o drewno, metal, szkło czy plastik, też trzeba będzie zadbać, żeby całość konstrukcji rzeczywiście mogła wyglądać jak nowa.

Materiały i narzędzia tapicerskie – szybkie „co i jak”

Wybór materiału obiciowego, na jakim będziemy pracować zależy oczywiście od nas, warto jednak uprzednio zorientować się w jego potencjalnej wytrzymałości, czy jakości. Wciąż często wybieranym tworzywem jest nubuk lub skóra, głównie cielęca, tendencja jednak wskazuje na coraz częstsze odchodzenie od tej praktyki na rzecz skór sztucznych i ekologicznych. Popularnym tworzywem jest szenil wiskozowy, dzięki swej wytrzymałości i przyjemnej fakturze. Dużą rolę odgrywają także welur i aksamit, ten ostatni szczególnie jeśli chcemy uczynić wystrój znacznie bardziej luksusowym. Popularnością cieszy się także mikrofibra, nie jest trudna w czyszczeniu, a prezentuje się całkiem zgrabnie. Jeżeli chodzi natomiast o narzędzia, to najbardziej podstawowym, acz niezbędnym wyborem będzie zszywacz tapicerski, zszywki i klej tapicerski. Przydadzą się również nożyce, śrubokręt, kombinerki i w przypadku, gdy naprawiać będziemy konstrukcję spod obicia, warto zaopatrzyć się także w piankę tapicerską.

Jak tapicerować – podstawowa instrukcja krok po kroku

Kiedy przygotujemy już wszystkie niezbędne elementy, pora przystąpić do działania. W zależności od struktury wybranego przez nas mebla, może istnieć potrzeba rozłożenia, tudzież rozkręcenia go na mniejsze części na czas pracy. Tak też w przypadku krzesła, czy pufy, koniecznym będzie odkręcenie nóg, oparcia etc. Kluczowym elementem początku prac jest przygotowanie wykroju z materiału, którym będziemy obijać mebel. Miarę możemy zdjąć klasycznie centymetrem, choć w takich sytuacjach często pomaga przyłożenie materiału do tapicerowanego elementu i dopasowanie rozmiaru. Wycinając, musimy pamiętać o kilkucentymetrowej nadwyżce, którą usuniemy w razie potrzeby na dalszym etapie prac. Następnie należy delikatnie zdjąć stare obicie, starając się przy tym nie naruszyć struktury przedmiotu. Mając możliwość spojrzenia na wypełnienie siedziska, warto zwrócić uwagę, czy nie wymaga wymiany. Jeżeli tak, to to właśnie trzeba zrobić w następnym kroku – tu przyda się użycie pianki tapicerskiej. Dalej nadchodzi już samo tapicerowanie. Przygotowany i wycięty wcześniej materiał nałożyć należy na wypełnienie. W tym kroku trzeba być cierpliwym i sumiennym, by odpowiednio wygładzić nowe siedzisko i zawinąć materiał pod spód konstrukcji. Do przytwierdzania nowego obicia użyć można zszywacza tapicerskiego, lub kleju, warto mieć jednak na uwadze, że zszywacz daje możliwość naprawienia ewentualnego fałszywego ruchu. Dobrze jest także utrzymywać materiał w napięciu przez cały czas montażu, tak, by wszystko wyglądało maksymalnie schludnie i estetycznie. Boki najlepiej zaginać przeciwlegle. Najtrudniejszym krokiem jest zawinięcie i zaszycie rogów. Wpierw należy obciąć nadmiar materiału, lekko zaokrąglając narożnik, pozostawiając wciąż nieco nadwyżki. Następnie trzeba zagiąć róg na zakładkę i przytwierdzić za pomocą zszywacza. I oto gotowe. 

Dlaczego warto nauczyć się tapicerować?

Tapicerowanie to nie tylko przydatna umiejętność, lecz także całkiem dobra zabawa. Tak jak inne prace manualne, potrafi działać antystresowo i rozluźniać. Poza tym, sam fakt posiadania własnoręcznie przerobionych mebli jest dla wielu powodem do satysfakcji i dumy. W pewnym sensie jest to też oszczędność, zarówno dla portfela, jak i dla planety. O wiele taniej wyjdzie nam tapicerowanie w domu, niż kupienie nowych mebli. Dodatkowo nie wygenerujemy kolejnych wielkogabarytowych odpadów, więc właściwie sytuacja jest bardzo sprzyjająca. Tapicerowanie, może też koniec końców, dać nam dobrą lekcję cierpliwości.

Najnowsze na blogu

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to czas rozkwitu kwiatów, dni stają się coraz cieplejsz

Grzyb na ścianach – jak sobie z nim poradzić?

Główną przyczyną powstawania pleśni na ścianach jest wilgo

Zielony dach – ciekawe aranżacje nie tylko na wyspach

Zielony dach należy do niecodziennych rozwiązań.

Narzędzia budowlane – które lepiej kupić, a które wynająć?

W warsztacie każdego majsterkowicza powinny znaleźć się narz

Blacha na dach – krótki przewodnik po rodzajach pokrycia dachowego

Niezbędnym aspektem w procesie kończenia budowy, jest instalacj

Jak zamontować siatkę dla kota?

Posiadanie kota to wspaniała sprawa, jednak wiąże się z dosto

Tokarz – specyfika zawodu dziś, a tokarstwo w drewnie

Tokarz jest jednym z zawodów deficytowych, współcześnie kojar

Antresola – jak zamontować ją sprawnie i bezpiecznie

Antresola to wspaniały pomysł pod bardzo wieloma aspektami.

Balustrada balkonowa – co warto wiedzieć przed instalacją?

Balustrada jest bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym w przypa

Zawód – cieśla. Kim jest cieśla, czym się zajmuje i dlaczego warto rozważyć tę drogę zawodową?

Zawód cieśli wciąż jeszcze zdaje się być w miarę powszechn

1 2 3 7
Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram