Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Wymiana dachu – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Remont dachu nie jest rzeczą prostą, niekiedy wymaga wielu przygotowań, pozwoleń i planów jeszcze zanim w ogóle przejdziemy do samego etapu budowania. Meandry prawne i zagadnienia związane z doborem odpowiednich materiałów, ustalenie czasu trwania całego procesu, projekt – wszystko to może przysporzyć bólu głowy. Do wymiany dachu – tak jak właściwie do wszystkiego w życiu – warto podchodzić na spokojnie i z dużym wyprzedzeniem, by nie potraktować żadnego etapu po macoszemu i przez to nie musieć przechodzić całego tego procesu jeszcze raz. Wiadomym jest, że, jeśli nie jesteśmy z zawodu dekarzem, trudno nam będzie poradzić sobie ze wszystkim samemu, a z drugiej strony oddanie wszystkiego w ręce nieznajomych także wiąże się z ryzykiem, dlatego nawet pomimo tego, że nie będziemy w stanie samodzielnie wymienić dachu, potrzebujemy przynajmniej wiedzy na temat tego typu pracy budowlanej, jeżeli chcemy ustrzec się przed fuszerką i, co gorsza, konsekwencjami prawnymi.

Kiedy potrzebujesz zezwolenia na wymianę dachu?

Żeby w pełni odpowiedzieć sobie na to pytanie powinieneś najpierw zaznajomić się z dwoma kluczowymi w tej kwestii pojęciami:

  1. Remont, czyli przeprowadzenie na istniejącym już obiekcie prac budowlanych, mających za zadanie przywrócenie jego stanu naturalnego,
  2. Przebudowa, która następuje w momencie, kiedy planowane przez nas prace budowlane zmieniają parametry techniczne albo użytkowe budynku, będzie to np. wymiana więźby lub wstawienie okna dachowego,
  3. Rozbudowa, czyli działanie, które wywoła powiększenie powierzchni zajmowanej przez dany budynek.

W zależności od tego, jakie prace budowlane planujemy wykonać, wymiana naszego dachu może podchodzić pod każdą z tych trzech kategorii. W przypadku, kiedy mamy zamiar jedynie wymienić pokrycie dachowe planujemy remont, więc nie musimy nigdzie tego faktu zgłaszać. W przypadku przebudowy konieczne będzie zgłoszenie naszych zamiarów do stosownych organów, natomiast jeżeli nasza wymiana dachu będzie wymagała powiększenia powierzchni zajmowanej przez nasz dom potrzebujemy już pozwolenia na budowę. Zgłoszenie prac budowlanych musimy wysłać 30 dni przed ich rozpoczęciem, a jest ono ważne przez następne dwa lata, po tym czasie wygasa.

Wymiana dachu kiedy jest potrzebna? 

Decyzji o wymianie dachu nie podejmujemy z dnia na dzień. Na szczęście rzadko zdarzają się przypadki, kiedy jednego dnia dziury nie było, a następnego nagle się pojawiła i potrzebujemy natychmiastowej interwencji. Niestety jednak, jak wszystkie rzeczy wystawione na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmienny klimat, ulewne deszcze, srogie zimy, zwierzęta, tak samo dach jest podatny na zniszczenia. Zdarza się też czasami tak, że od początku jego konstrukcja była wadliwa i potrzebujemy naprawy dużo szybciej, niż się spodziewaliśmy. Zająć się dachem trzeba także w przypadku, kiedy planujemy zmienić poddasze w powierzchnię użytkową. Pamiętaj, żeby przed naprawą, bądź wymianą dachu przyjrzeć się dokładnie temu, jaki jest jego stan – dzięki temu unikniesz niespodziewanych kosztów naprawy wcześniej niezauważonych usterek i będziesz mógł jasno zadecydować, czy wystarczy remont, czy powinieneś raczej wytoczyć cięższe działa.

 Wymiana dachu jakie to koszty?

Chociaż byśmy chcieli, na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje zbyt wiele zmiennych czynników, takich jak koszt materiałów, cennik ekipy, sam stan dachu i powierzchnia, jaką on zajmuje, że nie sposób zamknąć tej kwoty chociażby w widełkach. Jedno można stwierdzić z pewnością – koszty wymiany dachu nie są małe, dlatego budżet powinniśmy zebrać jeszcze na długo przed ostatecznym rozpoczęciem prac budowlanych. Kluczowym zagadnieniem przy omawianiu kosztów wymiany dachu po raz kolejny będzie przegląd, najlepiej skonsultować się w tej sprawie z fachowcem, który będzie w stanie profesjonalnie ocenić obecny stan naszego dachu i pomoże nam w decyzji odnośnie dalszych prac. W planowaniu wymiany dachu ważne jest także ustalenie celu i zakresu prac – czy problemem jest to, że dach ma widoczne usterki, takie jak przecieki, jaki jest stan więźby dachowej, czy na przykład mamy zamiar wyremontować poddasze na część mieszkalną domu. Ceny wymiany dachu różnią się także w zależności od jego rodzaju(co warto wiedzieć na przyszłość już przy samej budowie dachu) – dach wielospadowy jest droższy od dwuspadowego. Oczywiście koszt wymiany dachu będzie się zmieniał w zależności od materiałów, których użyjemy do jej przeprowadzenia, ceny samej blachodachówki wahają się od 30 do nawet 70 zł/m2. Pamiętajmy, że nie zawsze wybór najtańszej opcji jest najlepszy – czasami remonty lepiej traktować jako inwestycje i pomyśleć, że wykosztujemy się teraz, ale dzięki temu na dużo dłużej będziemy mieli spokój, przynajmniej jeżeli chodzi o dach nad naszą głową.

Wymiana dachu dotacje

Kiedy planujemy wymianę dachu warto też rozejrzeć się za dodatkowymi opcjami wsparcia finansowego, które pozwolą nam pozbyć się tego problemu bez ogromnej dziury w portfelu. Z pomocą może przyjść nam tutaj państwo, a dokładniej rządowy program Czyste Powietrze, który dofinansowuje termomodernizację domów, w celu zwalczania emisji do powietrza szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń z gospodarstw domowych. Jako, że przez dach ucieka aż 30% ciepła warto jest zastanowić się nad jego modernizacją, wymianą okien dachowych i zadbaniem o jego właściwą termoizolację – korzystajmy z tego, co oferuje nam państwo.

Najnowsze na blogu

Akcesoria do elektronarzędzi - czego potrzebujesz w domowym warsztacie?

Mając swój przydomowy warsztat z narzędziami czy garaż, w kt

Zszywacze i takery do mebli - czy potrzebujesz ich w swoim domu?

Zszywacz tapicerski najprawdopodobniej kojarzy ci się z zakłada

Wiertarko wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa?

Przymierzając się do zakupu wkrętarko wiertarki, spotkałeś s

Wkrętarka do domowego warsztatu - jaką wybrać?

Wiertarko wkrętarki to jedne z najbardziej popularnych i zarazem

Jaka gwoździarka sprawdzi się w domowym warsztacie?

Gwoździarki to praktyczne elektronarzędzia ułatwiające szybki

Przecinarki — rodzaje i zastosowanie

Przecinarka to urządzenie wykorzystywane do szybkiego i prostego

Kompresor — jak kupić dobrej jakości urządzenie

Planując zakup kompresora, należy zwrócić uwagę na szereg cz

Wkręty — charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Wkręty można wykorzystać w różnego rodzaju pracach.

Podstawowe narzędzia budowlane i warsztatowe

Dysponując odpowiednimi narzędziami, możesz bez obaw prowadzi

Jak bezpiecznie korzystać z elektronarzędzi?

Elektronarzędzia to podstawowa grupa sprzętu wykorzystywana prz

1 2 3 9
Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram