Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Nowe przepisy budowlane 2021 – 5 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

W naszych życiach coraz większą rolę odgrywa internet i szeroko rozumiana technologia. Praktycznie nie wyobrażamy sobie dnia w życiu prywatnym czy biznesowym bez dostępu do urządzeń, które umożliwiają nam natychmiastową wymianę informacji z innymi ludźmi. Czy to w prywatnym życiu, czy w prywatnych przedsiębiorstwach, technologia ta i możliwości jakie ze sobą niesie rozprzestrzenia się bardzo szybko, jednak, jeśli chodzi o państwo i ustawodawców, często pomimo swoich starań, zostają oni w tyle. Przykładem takich starań może być postępująca cybernetyzacja urzędów i rozpowszechniająca się możliwość załatwiania spraw przez internet oraz nowelizacja prawa budowlanego. Postaramy się uprościć nieco język prawniczy i wyjaśnić jakie nowe możliwości daje ta nowelizacja.

Nowe przepisy budowlane – od 1 lipca 2021r masz możliwość składania E-Wniosku

Nowelizacja ustawy przyniosła długo wyczekiwaną zmianę, która wielu osobom pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, unikając kosztów dojazdu do danego urzędu i długiego czekania w kolejkach do okienka, które kiedyś były nieodłączną częścią składania jakiegokolwiek wniosku. Od wyżej wymienionej daty istnieje bowiem możliwość składania wniosków w formie elektronicznej, na odpowiedniej stronie rządowej. Po właściwym sporządzeniu i podpisaniu podpisem elektronicznym wnioski(w rozszerzeniu .pdf), wysłane w formie elektronicznej, będą rozpatrywane dokładnie tak samo, jak te sporządzone w formie papierowej.

Przykładowe wnioski jakie można składać w formie elektronicznej:

  1. wniosek o pozwolenie na budowę (ePB-1),
  2. wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu (PB-6),
  3. wniosek o wydanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę (PB-7),
  4. wniosek o pozwolenie na budowę tymczasowego budynku (PB-8).

Pełną listę możliwości, jakie oferuje nam strona rządowa, można zobaczyć po zalogowaniu się. Konieczne jest do tego posiadanie profilu zaufanego, który można założyć np. przy pomocy swojego konta bankowego.

Nowe przepisy budowlane – uproszczenie procesu legalizacyjnego budynków wzniesionych samowolnie

Prawo budowlane art. 49F stanowi, że, jeśli od wzniesienia budynku minęło 20 lub więcej lat, nadzór budowlany będzie od teraz wszczynał uproszczone postępowanie legalizacyjne, które umożliwi właścicielom niezarejestrowanych budynków na uniknięcie opłaty legalizacyjnej, pod warunkiem, że zostaną spełnione odpowiednie warunki, to znaczy nasz budynek musiał być użytkowany przez co najmniej 20 lat, oraz została sporządzona ekspertyza techniczna i geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza.

Nowe przepisy budowlane – budynki wzniesione od 1 stycznia 2021 obowiązuje nowy standard energetyczny

Wraz z rozwojem technologii i świadomości ludzi na temat odpowiedzialnego korzystania z zasobów naszej planety, wprowadzone zostały nowe wymogi dla inwestorów budowlanych, które kładą mocny nacisk na energooszczędność nowopowstałych budynków. Główne założenie polega na zwiększeniu ekologiczności budynków, które powinniśmy osiągać poprzez instalację bardziej wydajnych urządzeń grzewczych i zmniejszenie energii zużywanej przez ich eksploatację. Przy planowaniu projektów budowlanych warto zapoznać się z nowo obowiązującym standardem energetycznym "WT2021". Pozwoli to nam samym zaoszczędzić spore sumy na np. ogrzewaniu czy stosowaniu alternatywnych źródeł energii na prądzie i jednocześnie uczyni to naszą planetę czystszą i bardziej przyjazną.

Nowe przepisy budowlane – nie wszystkie budynki wymagają pozwolenia na budowę czy zgłaszania do nadzoru budowlanego.

Jeśli planujemy postawić sobie na naszym terenie niewielki budynek, który mógłby ułatwić nam np. pracę w ogrodzie, albo przechowywanie przedmiotów, niekoniecznie będzie nam potrzebne pozwolenie na jego budowę, jeśli jego powierzchnia nie przekroczy 35m2 przy rozpiętości nie większej niż 4,8m. Możliwa jest również budowa altan czy wiat przy spełnieniu specjalnych warunków. Dodatkowo wszelkie prace budowlane związane z przebudową już istniejących konstrukcji, przeprowadzaniem remontów, bądź instalacji w obrębie danych, istniejących już, budynków również nie wymagają pozwolenia i zgłaszania.

Nowe przepisy budowlane – jak będzie wyglądać dalsza cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego i nadzoru budownictwa?

W związku z pozytywnym przyjęciem dotychczasowych zmian w procesie zgłaszania i nadzoru oraz łatwości jakie oferują one zarówno interesantom, jak i urzędom, rząd zapowiedział kolejne zmiany, idące w kierunku zwiększenia cyfryzacji i ułatwienia dostępu do urzędów, bez konieczności wychodzenia z domu. Kolejne wprowadzane usprawnienia na tym polu mają obejmować między innymi: elektroniczny dziennik budowy, centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane oraz stworzenie konta inwestora w serwisach rządu.

Jak widzimy ustawodawca nie jest obojętny na szybki postęp technologiczny i potencjał, jaki on ze sobą niesie i nadrabia zaległości w cyfryzacji, dzięki czemu znacząco poprawia się komfort i czas, jaki inwestor musi poświęcić na robotę papierkową, a jak wszyscy wiemy – czas to pieniądz.

Najnowsze na blogu

Nowe życie starych mebli - kilka sposobów na odświeżenie mieszkania

Pomyślmy jak wiele starych mebli otacza nas na co dzień i ile z

Jak tapicerować meble i dlaczego jest to bardzo dobry pomysł - krótki poradnik w 8 krokach

W dzisiejszych czasach, gdy tryumfy święci zero waste, wraz ze

Kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed montażem okien

Budowa, bądź renowacja domu to często swego typu droga przez m

Nowe przepisy budowlane 2021 – 5 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

W naszych życiach coraz większą rolę odgrywa internet i szero

Wymiana dachu – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Remont dachu nie jest rzeczą prostą, niekiedy wymaga wielu przy

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli kilka porad dla tych którzy chcą uniknąć źle wykonanych remontów.

Remont, niezależnie czy chodzi o dom, mieszkanie, czy garaż, je

Jak zadbać o drewno – dom, ogród i warsztat

Pomimo rosnącej wciąż w zastraszającym tempie tendencji do za

Metody izolacji i docieplanie budynków

Aktualna pora jesienno-zimowa nie sprzyja za bardzo pracom budowl

Prace wykończeniowe w mieszkaniu – stan deweloperski

Nabywając mieszkanie, często musimy liczyć się z tym, że o k

Montaż ścianki działowej krok po kroku — jak zrobić ścianki działowe samemu (DIY)

Życie zmiennym jest, tak jak i przestrzeń, w której żyjemy.

1 2 3 5
Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram