Montaż ścianki działowej krok po kroku — jak zrobić ścianki działowe samemu (DIY)

Życie zmiennym jest, tak jak i przestrzeń, w której żyjemy. Montaż ścianki działowej, która podzieli pomieszczenie jest szybkim sposobem na wydzielenie osobnego pokoju. Ścianka działowa w pandemii rozprzestrzeniała się jak wirus. Pozwalała szybko wydzielić przestrzeń do pracy. Ścianki działowe nie tylko przedzielają pokoje, montaż takiej ścianki przy istniejącej już ścianie izoluje akustycznie. Kiedy siedzimy w domu, w pracy z kamerą w komputerze mikrofonem i słuchawkami nie chcemy, żeby nasi współpracownicy słyszeli rozmowę sąsiada z szefem, czy lekcje naszych dzieci z pokoju obok. Do tego cały montaż możemy wykonać samodzielnie, bez potrzeby zatrudniania ekipy. Wystarczy odrobina umiejętności majsterkowania i chęci. Poniżej prezentujemy skuteczny „przepis” na niezawodną ściankę działową.  

Krok 1. Wybór odpowiedniej płyty gipsowej

Najpopularniejsze są cztery rodzaje płyt karton-gips, wybierzmy tą, która najbardziej odpowiada funkcji pokoju i warunkom, jakie w nim panują:  

  • standardowe płyty g-k (typ A wg normy PN-EN 520) – najpowszechniejsze, zaleca się je do pomieszczeń, w których wilgotność nie przekracza 70%. Po przekroczeniu tego poziomu para wodna może sprawić, że na ściance pojawią się wypaczenia i pęczniejące fragmenty. 
  • wodoodporne płyty g-k (typ H2 wg normy PN-EN 520) - dopasowane do wilgotnych pomieszczeń tj. łazienki, kuchnie gdzie wilgotność powietrza przekracza 80%
  • ognioodporne płyty g-k (typ F i typ DF wg normy PN-EN 520) - są odpowiednie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wysokiej ochrony przeciwpożarowej, np. na poddaszu domu jednorodzinnego
  • płyta gipsowo-wiórowa z włóknami i powłoką kartonową, która charakteryzuje się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ściana narażona jest na uderzenia, otarcia ect. Doskonale spisuje się w korytarzu mieszkań, stosuje się ją w szkołach, szpitalach i innych pomieszczeniach użyteczności publicznej.

 

Krok 2. Wybór profilii

Szerokość profilu uzależniona jest od wysokości projektowanej ścianki. Warto też pamiętać o tym, że im szerszy profil, tym lepsza izolacja akustyczna.

Krok 3. Wytyczenie linii ściany

Przebieg nowej ściany wyznaczamy na podłodze za pomocą sznura lub lineału, pamiętając o naniesieniu ewentualnych otworów na drzwi. Później przenosimy przebieg ściany za pomocą poziomicy i łaty na otaczające ściany i sufit. Przy wysokich ścianach (ponad 3 m) najlepiej i najdokładniej odłożyć poziomicę i wyznaczyć pion przy pomocy niwelatora laserowego z kompensatorem lub pionu murarskiego.

Krok 4. Mocowanie profili UW do podłoża, stropu i ścian bocznych

Między tymi profilami powstanie ścianka działowa. Elementy mocujące profile muszą być rozmieszczone max. do 1 m. Aby uzyskać dźwiękoszczelność, wszystkie profile mocowane do podłoża muszą być podklejone akustyczną taśmą uszczelniającą. Pamiętaj — ościeże drzwiowe i okienne oraz elementy o zwiększonej sztywności potrzebują wzmocnionych profili.

Krok 5. Montaż profili słupkowych

 Poprawnie zamontowane profile CW muszą wchodzić w górny profil UW na głębokość co najmniej 1,5 cm i mieć pozostawione min. 1 cm luzu u góry. Nie mocuje się ich do poziomych profili UW. Montaż zaczynamy od wkładania profilu CW w dolny profil UW, a później w górny. Profile  słupkowe zwykle są rozmieszczone w odległości 60., 40. lub 30. cm, ale zawsze warto sprawdzić i stosować się do zaleceń wybranego systemu.

Krok 6. Wypoziomowanie stelażu z profili stalowych

 

Krok 7. Fazowanie płyt gipsowo-kartonowych

To już ostatni krok przed montażem — przy pomocy noża fazuje się krótszą krawędź płyty pod kątem 45 stopni. Wszystko po to by stworzyły spoinę poziomą schludną i łatwą do wykończenia.

Krok 8. Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Pierwszą płytę przykładamy do stelaża ściany działowej, na dole opieramy ją o kilka kawałków płyty i podobną odległość szczeliny utrzymujemy mocującą płytę u góry — wtedy zachowamy dylatacje. Jeśli przykręcamy płyty szerokie na 120 cm, to musimy zachować odstęp między wkrętami o długości 20. cm. Jeśli kryjemy ściany działowe dwuwarstwowo, pierwsza warstwa płyt powinna mieć 75 cm odstępy między wkrętami. Płyty gipsowo-kartonowe do powierzchni pionowych przykręcamy w rozstawie co 25 cm. Pamiętaj, żeby co 15 cm ścianki działowej pozostawić niewielką szczelinę — dylatację powierzchni płyt gipsowo-kartonowych.

Krok 9. Montaż instalacji elektrycznej/sanitarnej wewnątrz ściany

Krok 10.  Izolacja przestrzeni między płytami

Mamy „opłytowaną” pierwszą stronę ścianki, a w środku jest już ułożona cała instalacja — czas na wypełnienie materiałem izolacyjnym. Najczęściej ścianki działowe wypełnia się wełną mineralną lub szklaną. Producenci polecają wełnę mineralną jako najskuteczniejszy wybór, jeśli chodzi o izolację akustyczną. Wełna mineralna jest też łatwa w montażu, ognioodporna i szczelnie wypełnia całą przestrzeń między profilami. Jak dobrze wypełnić ściankę działową? Układaj materiał dokładnie i szczelnie — unikniesz wtedy liniowych mostków akustycznych.

Krok 11. Montaż płyt gipsowo-kartonowych na drugiej stronie ściany

Zaczniemy od przykręcenia płyty  o szerokości 60 cm, po to, żeby krawędzie płyt po obu stronach ściany się nie pokrywały. Przesunięcie płyt względem siebie musi być równe rozstawowi profili słupkowych. Ostateczną stabilność konstrukcja uzyska po zamknięciu drugiej strony ściany.

Krok 12. Wykończenie płyt gipsowo-kartonowych

Masę szpachlową należy starannie rozciągać poprzecznymi ruchami pacy, uważając, żeby pod cienką warstwą gipsu nie powstały puste przestrzenie. Satysfakcjonującą jakość uzyskamy szpachlując tylko podłużne i poprzeczne połączenia między płytami g-k. Nasza DIY ścianka działowa jest już prawie gotowa. Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych można spokojnie malować farbami do wnętrz, tapetować czy pokrywać okładzinami ceramicznymi. Układając meble, zastanawiasz się —  czy na ściance działowej z płyty gipsowo-kartonowej można powiesić półkę? Oczywiście, że tak. Wytrzymałość ściany działowej z płyt karton-gips na obciążenie półkami zależy od nośności kołków, jakich użyjemy. Ścianki działowe z płyt g-k zniosą każdy ciężar półek, szafek i dziecięcych ścianek wspinaczkowych.

Ściana już stoi czas zakończyć remont

Teraz znając ten niezawodny przepis na budowanie ścianek działowych DIY, możesz wydzielić sobie swoje dźwiękoszczelne sanktuarium i odpocząć po dobrze wykonanym remoncie. Masz ochotę na więcej majsterkowania? Zajrzyj na jedmarowego bloga.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...