Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli kilka porad dla tych którzy chcą uniknąć źle wykonanych remontów.

Remont, niezależnie czy chodzi o dom, mieszkanie, czy garaż, jest inwestycją, która dla osób niezwiązanych z branżą budowlaną nieodłącznie współistnieje ze stresem. Każdemu amatorowi remontów, jeszcze nawet przed rozpoczęciem przygotowań do działania, nasuwa się mnóstwo pytań: Od czego zacząć? Kogo wynająć? A może sam sobie z tym poradzę? Ile kosztuje remont? – to tylko przykładowe z nich. Wynikają one z naturalnej chęci uzyskania jak najlepszego efektu przy jak najniższej cenie. Czasem jednak, szczególnie jeśli jest to jest nasz pierwszy poważny remont, łatwo przedobrzyć w niektórych kwestiach, a w innych pominąć ważne elementy. Wiadomo, mylić się rzecz ludzka, dlatego właśnie w tym artykule przyjrzymy się najważniejszym rzeczom, na które należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania się do remontu, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnej utraty czasu i pieniędzy, a jednocześnie osiągniemy nasz wymarzony wygląd, trwałość i komfort działania w wyremontowanych pomieszczeniach czy budynkach.

 Remont mieszkania – określ jego cel

Brzmi ogólnikowo, jednak przed samym rozpoczęciem planowania warto określić jaki przyświeca nam cel. Niezależnie czy chcemy jedynie odświeżyć wygląd ścian poprzez malowanie czy położenie nowej tapety z ładnym wzorem, czy zmienić kompletnie rozkład pomieszczeń w budynku. Pierwszy krok do każdego przedsięwzięcia to jasne określenie swojego pomysłu i skrojenie jego ram, co pozwoli nam na dokładne sporządzenie planu działania, określenie ilości czasu potrzebnego na jego realizację, zakup odpowiedniej ilości materiałów i wynajem odpowiedniej ilości ludzi.

Stwórz plan remontu

Po jasnym określeniu celu przychodzi czas na dokładne rozplanowanie naszych działań. Jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, punkt do przeprowadzenia udanego remontu, z którego efektów będziemy zadowoleni. Plan, poza oczywistymi czynnościami, jakie należy wykonywać po sobie w trakcie remontu powinien zawierać wszystkie istotne dla nas rzeczy, możemy nawet zapisać pytania i niewiadome, które musimy znaleźć w Internecie, bądź zapytać o nie ekspertów. Podczas tworzenia planu należy wziąć pod uwagę m. in:

  1. Co będziemy remontować – czy są to elementy zewnętrzne budynku? Kuchnia czy pokoje mieszkalne w domu? Miejsce pracy? Zależnie od odpowiedzi na to pytanie będziemy musieli odpowiednio przygotować zarówno remontowaną przestrzeń, jej okolice, jak i samych siebie na okres wyłączenia tego miejsca z użytku na czas remontu,
  2. Jaki mamy dostępny budżet – bardzo ważna kwestia, określająca na jaką skale możemy przeprowadzić nasz remont, na jaką jakość i ilość materiału możemy sobie pozwolić oraz ilu ludzi możemy zatrudnić do naszego projektu,
  3. Jak dużo czasu możemy poświecić na remont – czy się śpieszymy? Czy może dany budynek albo pomieszczenie nie jest w stanie działać bez remontu? Określenie tego w jakim czasie musimy nasz remont ukończyć da nam niezbędne informacje o tym,  jaką siłę roboczą należy zaangażować w nasze przedsięwzięcie. Ważne jest także na tym etapie zwrócenie uwagi na to jaką mamy porę roku i czy np. nadchodząca zima nie zwiększy koniecznego nakładu funduszy, albo, co gorsza, czy nie przerwie w ogóle naszych prac remontowych.

 Remont wymaga wynajęcia profesjonalistów

Jak kusząca by nie wydawała się perspektywa zrobienia wszystkiego od A do Z samemu i zachowania na przyszłe inwestycje zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy, tak jednak absolutnie nie istnieje na świecie osoba, która byłaby w stanie perfekcyjnie wykonać każdy z elementów budowy, dlatego znacznie lepiej jest wynająć specjalistę, zajmującego się dziedziną, która jest nam obca, niezależnie czy będzie to sporządzanie kosztorysu, montaż elektryki czy kładzenie kafelek. Dzięki temu mamy pewność, że dane zadanie będzie wykonane sprawnie, w sposób trwały i estetyczny. Dzięki Internetowi jest to niesamowicie łatwe i mamy dostęp do sprawdzonych fachowców, których umiejętności i doświadczenie są łatwe do sprawdzenia i zweryfikowania.

 Remont to nie moment, w którym powinieneś oszczędzać

Jeśli na poważnie podchodzimy do sprawy remontu i chcemy cieszyć się jego efektami przez długi czas, warto jest poświecić na jego wykonanie większe pieniądze i "mieć spokój" na lata, niż szukać cięć gdzie się tylko da i już po paru miesiącach być zmuszonym do robienia poprawek. Nie znaczy to jednak, że remont musi być wybitnie kosztowny, a my będziemy musieli na niego zbierać pieniądze przez najbliższe kilka lat. Istnieje wiele sposobów redukcji kosztów, które wcale nie muszą przekładać się na trwałość i efekt końcowy, jest to np. samodzielne wykonanie prac, w których czujemy się pewnie czy wynajdywanie okazji cenowych jeśli chodzi o ceny materiałów. Jak widzimy remont, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się rzeczą prostą i powszechnie wykonywaną, to w rzeczywistości wymaga wiele pracy, byśmy ostatecznie byli w stanie osiągnąć wymarzony efekt, z którego będziemy mogli cieszyć się przez lata. Nie warto jednak się zrażać i zarzucać swoich planów. Dzięki poczynieniu odpowiednich przygotowań i zaopatrzeniu się w odpowiednią wiedzę każdy ma możliwość działania na tym polu.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...