Metody izolacji i docieplanie budynków

Aktualna pora jesienno-zimowa nie sprzyja za bardzo pracom budowlanym na świeżym powietrzu. Mimo wszystko warto już teraz zaplanować sobie przyszłe remonty bądź renowacje, żeby na wiosnę móc od razu zabrać się do działania. Pamiętajmy, że prace wykończeniowe to nie tylko montaż wyspy kuchennej – zalicza się do nich także izolowanie budynku, bez tego nie może być oddany do użytku. Właściwe wyizolowanie budynku pozwoli nam na pełną kontrolę nad warunkami w jego wnętrzu.

 Po co izolujemy budynek?

Istnieje kilka różnych rodzajów izolacji – każdy z nich jest tak samo ważny dla naszej wygody i komfortu w mieszkaniu. 

  • Pierwszy rodzaj izolacji budynku to coś, co z pewnością każdemu przyszło na myśl w pierwszej kolejności – termoizolacja. Dzięki niej pomieszczenia budynku będą trzymały temperaturę, dzięki czemu z kolei oszczędzimy na ogrzewaniu. Bez odpowiedniej termoizolacji w zimie mamy wybór pomiędzy kosmicznymi rachunkami albo chodzeniem po domu w kurtce. 
  • Kolejnym rodzajem będzie izolacja akustyczna, czyli wygłuszenie pomieszczeń na tyle, żebyśmy nie byli narażeni na uciążliwe dźwięki z zewnątrz. Izolacja akustyczna może być czymś, czego niestety brakuje w wielu blokach, stąd żarty o tym, że kiedy kichasz w swoim mieszkaniu, sąsiad z piętra wyżej odpowiada ci: „Na zdrowie!” Jest to bardzo ważna sprawa, nie tylko jeśli chodzi o naszą prywatność, ale także spokój i komfort, które są przecież niezbędne, by móc mieszkanie nazwać domem. 
  • Ostatnim rodzajem izolacji jest hydroizolacja, jej głównym zadaniem jest to, by woda nie gromadziła się w murach, co, jeśli zaniedbane, może prowadzić do niebezpiecznych wad konstrukcyjnych budynku. Poza tym zbytnia wilgoć może także niekorzystnie odbić się na stanie pomieszczeń naszego domu – grzyb z pewnością nie jest gościem, którego przywitamy z radością, a pozbycie się go może być drogie i pracochłonne.

Metody izolacji budynków — metoda lekka mokra

Najczęściej stosowaną współcześnie metodą izolacji budynku jest tzw. metoda lekka mokra, zwana BSO (Bezspoinowy System Ociepleniowy), albo z angielskiego ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems). To coś w stylu ubierania budynku „na cebulkę” - składa się z trzech głównych warstw: izolacji termicznej, siatki zbrojnej i zaprawy tynkarskiej.

  1. Izolacja termiczna, czyli płyty styropianowe albo z wełny mineralnej, które przyklejamy do ściany budynku za pomocą specjalnej papy, po czym wzmacniamy je dodatkowo gwoździami papowymi (tzw. „papiaki)
  2. Siatka zbrojna, którą zatapiamy w świeżej warstwie zaprawy – kluczowe jest to, żeby pamiętać, że zaprawa nie może być sucha i posmarowana zaprawą, gdyż może to skutkować przedwczesnymi ubytkami na ścianach!
  3. Zaprawa tynkarska, która będzie ochraniać dwie poprzednie warstwy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, tę warstwę nakładamy dopiero po trzech dniach od nałożenia poprzedniej, warto też pamiętać, żeby tynkowanie zakończyć nie później niż po trzech miesiącach.

Metoda BSO wymaga także odpowiedniego podłoża. By zacząć izolację, musimy być pewni, że powierzchnia ściana jest gładka i nie posiada żadnych ubytków. Jeśli tego nie dopilnujemy, istnieje duże ryzyko, że warstwa izolacyjna nie będzie trzymać się odpowiednio. By upewnić się, że powierzchnia, z którą pracujemy jest odpowiednio przyczepna, możemy przeprowadzić test przyczepności styropianu.

Metody izolacji budynków — metoda lekka sucha

Drugą metodą, która ostatnio zyskuje popularność jest metoda lekka sucha, wykorzystuje się ją głównie do izolacji domów jednorodzinnych, uważa się, że daje bardziej estetyczne, nowoczesne wykończenie niż metoda BSO. Głównym jej elementem jest okładzina elewacyjna typu siding, czyli panele drewniane, metalowe, lub takie z tworzyw sztucznych, układane w rzędach poziomo albo pionowo. Pod nią znajdują się ruszty drewniane albo metalowe przytwierdzone do ściany kołkami, do izolacji służą zazwyczaj płyty z półtwardej wełny mineralnej. Metoda ta zyskuje na popularności głównie dzięki temu, że nie wymaga ona mokrej papy, która utrudnia pracę przy nieprzewidywalnych warunkach pogodowych.

Na czym polega docieplanie budynków?

Docieplanie budynków to rozwiązanie, które stosujemy w przypadku starszych budowli, potrzebujących renowacji. Dawniej przy pracach związanych z izolowaniem domów często brakowało odpowiedniego nadzoru, a techniki, których używamy współcześnie, były dopiero w fazie powstawania, co skutkuje tym, że dzisiaj te stare budynki wymagają naprawy wielu usterek konstrukcyjnych. Kiedy problemem jest jedynie to, że istniejące ocieplenie nie zapewnia odpowiedniej izolacji, jednak jest wykonane poprawnie i nie posiada żadnych uszkodzeń, możemy wykonać docieplenie budynku. Jednak w przypadku, gdy stare ocieplenie ma wady konstrukcyjne, takie działanie nie jest możliwe. Wtedy należy zdemontować całą konstrukcję i zacząć ocieplanie od nowa. Przy docieplaniu budynku niezbędna jest stała kontrola tego, jak przebiegają prace i w jakim stanie są pierwotne warstwy ocieplenia – może się on okazywać różny wraz z postępem prac. 

Docieplanie budynków — narzędzia

Jeśli chodzi o sprzęt do docieplania, to właściwie nie różni się on od tego, którego używamy do ocieplania. Ważnym elementem są łączniki, które powinny być na tyle długie, by przejść przez wszystkie warstwy konstrukcji i ostatecznie zakotwiczyć się w ścianie, bez tego cała nasza ciężka praca pójdzie na marne, dlatego niezbędne jest umieszczenie ich odpowiedniej długości w planie budowy.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...