Ekologia na budowie? Innowacje Makity

Makita i ekologiczne rozwiązania

  Innowacje Makity rozpoczęły się w kraju kwitnących wiśni w roku 1915, kiedy Masaburo Makita założył warsztat elektryczny, specjalizujący się w produkcji wirników elektrycznych. Pod koniec lat pięćdziesiątych zaprezentował światu pierwszy elektryczny strug do drewna. Makita odmieniła rynek elektronarzędzi, zamieniając ciężkie stalowe obudowy na poręczne konstrukcje z tworzyw sztucznych i aluminium. Dziś firma może pochwalić się w portfolio około 400. różnymi produktami z grupy narzędzi budowlanych (np. wiertarki, szlifierki etc.), które stanowią ponad połowę przychodu koncernu. Jednak Makita nie poprzestała na narzędziach dla profesjonalistów i 15% przychodów firmy przynoszą sprzęty spod dachów domów, w których na co dzień używa się odkurzaczy, czy kosiarek do trawy sygnowanych logiem Makity.   Chcąc chronić środowisko naturalne Makita podjęła decyzję o zakończeniu produkcji silników spalinowych już w 2022 roku.  

Innowacyjna, ekologiczna Makita

Makita wdraża ekologiczne rozwiązania konsekwentnie. Pomimo popularności, jaką cieszą się sprzęty spalinowe marki, Makita zdecydowała się zakończyć ich produkcję. Cechy takie jak trwałość, wydajność i dostępność elementów eksploatacyjnych odziedziczą nowe linie narzędzi akumulatorowych. Firma Makita już od kilku lat wdraża plan, którego celem jest ochrona i odnowa środowiska naturalnego. Ulepszając swoje technologie, tak by ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko, szukając odpowiednich materiałów i eliminując te, które okazują się szkodliwe, firma Makita wycofuje się ze stosowania silników spalinowych w swoich narzędziach.  Dzięki temu marka skupia się całkowicie na rozwijaniu systemów akumulatorowych i udoskonalaniu swoich serii urządzeń bezprzewodowych, czego przykładem jestseria XGT.   

Makita redukuje ilość elektrośmieci — akumulatory

Branża budowlana przechodzi etap zmian wywołanych rosnącą świadomością ochrony środowiska. Konsumenci głosują portfelami, wybierając bardziej ekologiczne rozwiązania. Makita od dawna rozwija serię urządzeń akumulatorowych. Innowacje Makity to m.in. wprowadzenie akumulatorów, które pasują do kilku urządzeń, zamiast tylko jednego. Jednocześnie akumulatory są kompatybilne z ładowarkami różnych serii. Ta zmiana redukuje ilość elektrośmieci w przyszłości. Tą decyzją projektową Makita zadbała o środowisko i użytkownika — mając kilka sprzętów tej marki, można żonglować naładowanymi akumulatorami i nie czekać za każdym razem, kiedy padnie bateria. Wystarczy zgarnąć akumulator z innego narzędzia i wrócić do pracy.  

Ekologia w przemyśle budowlanym — zmiany urządzeń Makita

Jeżeli chcemy działać w myśl założeń ekologii, nie wolno nam zapominać o poborze prądu urządzeń. Elektro oszczędne sprzęty już nie ustępują mocą swoim spalinowym wersjom.  Zresztą wybór najmocniejszego urządzenia w danym przedziale cenowym nie jest do końca najlepszym rozwiązaniem. Urządzenie o dużej mocy mogą się nie sprawdzić przez swój wysoki poziom zużycia prądu, kiedy sposób ich użytkowania nie wymaga tak potężnej siły, narzędzie będzie generowało tylko straty. Makita dla każdego ze swoich urządzeń podaje informacje o zużyciu lub dla odchodzących już modeli — o ilości spalanego paliwa. Mając na uwadze wpływ użytkowania narzędzi na środowisko naturalne, warto zapoznać się z tą informacją.   

Ekologia na budowie — akumulatory i co dalej?

Makita zrobiła krok w stronę ekologii. Masz już najbardziej ekologicznie etyczne narzędzia i zastanawiasz się, co możesz jeszcze zrobić podczas budowy dla środowiska? To proste! Posadź drzewa. Te naturalne filtry powietrza zatrzymują nawet 60 proc. toksycznych zanieczyszczeń. Udowodniono, że obecność drzew działa antydepresyjnie, a w miastach obniża temperaturę nawet o 10 stopni. Najlepiej sprawdzą się gatunki odporne na suszę, np. klon polny, grusza drobnokwiatowa, robinia akacjowa. Możesz też zachęcać swoich klientów do zastosowania „żywego" ogrodzenia. Taki „płot" potrafi być tańszy o 66 proc. od popularnych siatek. Odpowiednio gęsty lub posiadający kolce zatrzyma złodziei, a ponadto chroni przed kurzem, pyłem, hałasem, wiatrem, a latem zatrzyma masy gorącego powietrza. Z biegiem lat nie zardzewieje, lecz stanie się domem dla okolicznych ptaków i owadów.  Nawet najbardziej dizajnerski parkan nie obudzi rano ptasim trelem.  

Tracimy spalinówki, ale zysk ekologiczny jest ogromny

Makita ma zamiar nadal szukać ekologicznych rozwiązań. Decydując się produkować tylko urządzenia akumulatorowe do użytku w domu i ogrodzie, narzędzia warsztatowo-budowlane i modele przemysłowe, ta japońska firma rezygnuje z dobrze sprzedającej się i cenionej przez konsumentów gałęzi urządzeń spalinowych, przez wzgląd na ochronę środowiska naturalnego. Ta zmiana może wydawać się błaha, ale każda podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku. Każda zmiana w kierunku lepszego zarządzania zasobami i chronienia planety jest dobra i potrzebna.  

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...