Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Jak zbudować karmnik dla ptaków? Poradnik, krok po kroku

Wielkimi krokami zbliża się okres zimowy. Polska jest krajem, w którym wciąż zimy nie należą do najłagodniejszych. Często mamy do czynienia z dość wysoką pokrywą śnieżną, utrzymującą się przez długie miesiące. W tym czasie dzikie ptactwo jest szczególnie narażone na śmierć, spowodowaną brakiem pożywienia oraz chłodem. Warto w tym okresie pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom, stawiając w ogrodzie czy na balkonie własnoręcznie zrobiony karmnik. Będzie to miły gest dla przyrody, która odwdzięczy się nam pięknym ptasim śpiewem każdego poranka. Można oczywiście zaopatrzyć się w gotowy karmnik, lecz my chcemy udowodnić Ci, że jest to zbędny wydatek… i pozbycie się okazji do świetnej zabawy (nawet rodzinnej, międzypokoleniowej) Własnoręczne stworzenie karmnika nie jest trudne ani czasochłonne, a dodatkowo sprawia wielką satysfakcję jego konstruktorowi oraz stanowi powód do dumy. Jak zacząć?

 

Od czego zacząć budowę karmnika dla ptaków?

Przystępując do budowy karmnika powinniśmy rozpocząć od stworzenia chociaż zarysu planu. Zastanów się więc, gdzie umieścisz własnoręcznie zbudowany karmnik dla ptaków oraz jak duży ma on powstać. Gdy znajdziesz dogodne miejsce, możesz przystąpić do realizacji planu, krok po kroku.

 

Krok 1. Przygotuj niezbędne materiały i narzędzia

Budowę karmnika rozpocznij od skompletowania niezbędnych do jego wykonania narzędzi i materiałów. Będą Ci potrzebne:

 

  • Dwie drewniane deski, najlepiej niech będą one w kształcie prostokąta o wymiarach zbliżonych do 30 cm na 40 cm.

 

  • Cztery listwy o grubości 3-4 cm o wymiarach odpowiadających podstawie karmnika, w tym przypadku będzie to 30 cm na 40 cm. 

 

  • Cztery kołki, dwa wyższe mogą mieć wysokość 30 cm, oraz dwa niższe o wysokości 25 cm.

 

  • Zapas gwoździ, które posłużą do połączenia elementów. Świetnie sprawdzi się w tym celu niezawodna gwoździarka. Dzięki gwoździarce praca będzie szybsza i efektywniejsza, a dodatkowo zapewni Ci komfort i da przyjemność z wykonywanego zadania. W przypadku braku gwoździarki użyj tradycyjnego młotka.

 

Krok 2. Rozpocznij budowę karmnika dla ptaków

Przystąp do montażu kołków, umieść je w równomiernych odstępach na rogach jednej z desek, która będzie stanowiła podstawę karmnika. Kołki umieść tak, aby znajdowały się dwa dłuższe z przodu oraz dwa krótsze z tyłu. Następnie umieść na kółkach drugą deskę i przymocuj ją za pomocą gwoździ (przy użyciu niezawodnej gwoździarki lub tradycyjnego młotka). Do dolnej części karmnika (podstawy) przymocuj wcześniej przygotowane listewki. Mają one na celu zapobieganie wypadania pokarmu, a dodatkowo są wygodnym siedziskiem dla ptaków. 

Pamiętaj! Upewnij się, że żaden z gwoździ nie wystaje ostrą końcówką z drewnianej konstrukcji karmnika. Może to być przyczyną poważnego zranienia ptaka. Zadbaj o ich bezpieczeństwo i usuń bądź zagnij wszystkie wystające i ostre elementy. 

 

Jeśli masz taką możliwość, zaimpregnuj karmnik lakierem ochronnym. Dzięki temu posłuży on przez długie lata i będzie odporny na ciężkie warunki atmosferyczne. Postaw na impregnat wykonany z naturalnych surowców, a przed zamontowaniem karmnika pozostaw go w przewiewnym miejscu, aż do całkowitego pozbycia się zapachu. Wskazane będzie również zrezygnowanie z malowania karmnika w jego środkowej części, da to pewność, że dodatkowa powłoka ochronna nie zaszkodzi zdrowiu ptaków.  

 

Gdzie umieścić własnoręcznie zbudowany karmnik dla ptaków?

Szukając najdogodniejszej lokalizacji dla nowego karmnika, upewnij się, że miejsce, w którym chcesz go umieścić jest bezpieczne. Przymocuj karmnik w miejscu niedostępnym dla dzikich drapieżników oraz kotów. Utarło się stwierdzenie, że karmnik najbezpieczniejszy będzie, gdy powiesimy go na wysokim drzewie. Może być to prawdą, pod warunkiem, że drzewo to nie stwarza możliwości wdrapania się na nie drapieżnikowi. Najlepszym sposobem będzie umieszczenie karmnika na wolnostojącej, stabilnie wbitej w ziemi metalowej róże. Da to pewność, że drapieżnik nie wdrapie się do karmnika i nie skrzywdzi stołujących się w nim ptaków.

 

Co włożyć do karmnika dla ptaków?

Zadbaj o to, aby w nowym, zbudowanym przez Ciebie karmniku nie zabrakło wartościowego pożywienia, które pozwoli przetrwać ptakom ten szczególnie trudny dla nich okres. Odradza się dokarmiania ptaków chlebem, jest to pożywienie małowartościowe dla tych zwierząt, podobnie jak nasiona zbóż. Zimą ptaki najbardziej potrzebują energii, biorą ją z tłuszczu owadów oraz nasion. Dobrym rozwiązaniem będzie włożenie do karmnika nasion wyłącznie oleistych jak nasiona słonecznika, nasion konopi siewnych. Dla urozmaicenia diety ptaków można użyć orzechów, są one równie wspaniałym źródłem olejów. Polecane są orzechy włoskie, ziemne i laskowe. Warto pamiętać, aby rozbić orzechy tak, aby cenna zawartość ich skorupek była bardziej dostępna również dla mniejszych ptaków. Dobrym rozwiązaniem będzie dostarczenie ptakom energii w formie tłuszczów zwierzęcych — słonina jest tradycyjnie stosowana w polskich karmnikach od dawien dawna. Jest to skuteczny sposób, który przyciągnie sporą masę ptaków do naszej nowo otwartej ptasiej stołówki. 

Najnowsze na blogu

Rodzaje zszywaczy — poznaj specyfikację

Zszywacz jest narzędziem, którego nie powinno zabraknąć w wyp

Jak chronić słuch w pracy?

Bezpieczeństwo człowieka oraz ogólna higiena pracy są bardzo

Jak zbudować karmnik dla ptaków? Poradnik, krok po kroku

Wielkimi krokami zbliża się okres zimowy.

Jaki kompresor wybrać?

Wybór kompresora jest poważną decyzją, ma on na celu usprawni

Ekologia na budowie? Innowacje Makity

Ekologia to dziś modne słowo. Nie bez powodu.

Gwoździarki Tjep trzeciej generacji

Gwoździarki marki Tjep trzeciej generacji to temat, na który sz

Akcesoria do pracy przy krokwiach dachowych

Budowa dachu nie należy do prostych zadań.

Najlepsze akcesoria do gwoździarek

Gwoździarka to urządzenie, które w znacznym stopniu poprawi sz

Listwy przypodłogowe — jak je dobrać i zamontować

Remontując swój, chcesz, aby każdy jego element wyglądał est

Jakie wkręty do regipsów?

Z pewnością każda osoba przeprowadzająca remont miała styczn

Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram