Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Wkręty do drewna – przegląd, specyfikacje, cena

Wkręty do drewna są uniwersalnym łącznikiem, stosowanym w wielu konstrukcjach. Ich przewaga nad tradycyjnym gwoździem jest nieoceniona, z tego względu, że oprócz prostego montażu, możliwy jest w ich przypadku także nieinwazyjny demontaż bez niszczenia powierzchni, w której zostały zastosowane. Dodatkowo, dla wielu, są bardziej estetycznym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do śruby, do ich użycia nie jest potrzebna także dodatkowa nakrętka. Do ich mocowania wykorzystuje się wkrętarkę, konieczne są także zawsze kołki, znajdujące się z nimi w zestawach.

 

Wkręty do drewna – podstawowe informacje 

Każdy wkręt składa się w założeniu z nagwintowanej nóżki i główki, określanej także łbem. Wkręty, w zależności od ich przewidywanego zastosowania, wykonywane są z różnych materiałów, różnią je także elementy konstrukcyjne, takie jak kształt łba – tu wyróżnia się łby płaskie, stożkowe, walcowe i talerzykowe, oraz wykonane w nim nacięcie pod wkrętak, czy też rodzaj zakończenia. Niektóre wkręty w związku z tym przylegają płasko do powierzchni, inne ponad nie wystają. Ważnym elementem w wyborze wkrętów jest ich docelowa funkcja, jaką mają pełnić oraz materiał, w którym zostaną użyte. Pod tym kątem dokonuje się wyboru nie tylko ze względu na rodzaj, ale także długość i rodzaj wkrętu. Wkręty do drewna są jedną z grup standardowych, często wykorzystywanych w budownictwie i rzemiośle. Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdzają się w łączeniu konstrukcji drewnianych, takich jak m.in. łączenia szkieletowe dachów czy elementów wewnętrznego wyposażenia domu. Cechą charakterystyczną wkrętów do drewna jest rzadki skok gwintu i znaczna jego głębokość, a co za tym idzie także mniejsza grubość rdzenia. W przypadku długich wkrętów gwint znajduje się jedynie na części trzonu, co powoduje, że moment obrotowy przy wkręcaniu jest mniejszy, a łączone elementy łatwiej jest dociągnąć.

 

Rodzaje wkrętów do drewna i ich cechy charakterystyczne

Wkręty do drewna można podzielić według sposobów ich użytkowania. Jedną z podstawowych form takich wkrętów są wkręty ciesielskie, w tym między innymi wkręty ciesielskie typu spax  z podkładką talerzykową , znajdujące szersze zastosowanie w łączeniu konstrukcji szkieletowych, w tym budowie domów szkieletowych. Wykorzystuje się je na przykład w montażu krokwi dachowych, łat i kontrłat, a także więźb dachowych. Ich podstawową zaletą jest silne spajanie elementów konstrukcji, które łączone w ten sposób mocno do siebie przylegają, zapobiegając niechcianemu poruszaniu się, a w konsekwencji rozregulowaniu punktów styku. Szeroka podkładka i dobry gwint stanowią dodatkowy atut tego typu wkrętów. Wkręty ciesielskie są jednymi z najpopularniejszych i najczęściej używanych w przypadku połączeń części drewnianych.

Innymi, ważnymi pod kątem zastosowania wkrętami ciesielskimi, są wkręty do poziomowania łat regulacyjne. Są one wygodniejsze i o wiele bardziej ergonomiczne, aniżeli gwoździe, używane w klasycznym docinaniu i układaniu klinów. Pozwalają na wyższą precyzję wykonywanej pracy i zapewniają większą stabilność konstrukcji. Wkręty do poziomowania wyróżniają się dwoma przeciwstawnymi gwintami, w których jeden mocowany jest do łaty, a drugi do podłoża, co pozwala na dokładną regulację poprzez wykręcanie. Ponadto montaż przy ich użyciu przebiega szybciej i sprawniej.

Dogodnym rozwiązaniem przy większych projektach monterskich są wkręty łączone w taśmach , które zapewniają szybkie mocowanie m.in. elementów drewnianych, za pomocą wkrętarek sieciowych, lub akumulatorowych i zapobiegają blokowaniu się wkrętów w urządzeniu. Pasują do większości wkrętarek wyposażonych w podajnik. Jest to wybór wygodny i całkiem ekonomiczny pod względem wykonywanej pracy. Montaż wkrętów na taśmie jest prosty i skuteczny. Prócz formy standardowej, dostępne są również wkręty łączone w taśmach ocynkowane . Cynk naniesiony na powłokę wkrętów chroni ją przed korozją, nadaje także srebrzysty odcień. Wkręty na taśmie świetnie sprawdzają się przy mocowaniu elementów drewnianych, zarówno belek konstrukcyjnych, jak i powierzchni wewnątrz pomieszczeń.

 

Ceny wkrętów

W zależności od rodzaju, długości i grubości wkrętów, ich ceny znacznie się różnią. Dużą rolę odgrywa także materiał, z jakiego są wykonane, oraz ich docelowe zastosowanie. Wkręty ciesielskie  typu spax talerzowe  w zależności od wybranego wariantu długości, znajdują się w przedziale cenowym pomiędzy 20, a 100 zł za opakowanie zawierające 50 sztuk. Wkręty regulacyjne do poziomowania łat  to koszt od 30 do 70 zł za komplet 100 sztuk w wariantach według ich długości. Wkręty łączone w taśmach  w profilu drewnianym kosztują od 40 do 70 zł za 1000 sztuk. W wersji ocynkowanej  koszt wzrasta do przedziału 90-110 zł za opakowanie 1000 sztuk.

Najnowsze na blogu

Rodzaje zszywaczy — poznaj specyfikację

Zszywacz jest narzędziem, którego nie powinno zabraknąć w wyp

Jak chronić słuch w pracy?

Bezpieczeństwo człowieka oraz ogólna higiena pracy są bardzo

Jak zbudować karmnik dla ptaków? Poradnik, krok po kroku

Wielkimi krokami zbliża się okres zimowy.

Jaki kompresor wybrać?

Wybór kompresora jest poważną decyzją, ma on na celu usprawni

Ekologia na budowie? Innowacje Makity

Ekologia to dziś modne słowo. Nie bez powodu.

Gwoździarki Tjep trzeciej generacji

Gwoździarki marki Tjep trzeciej generacji to temat, na który sz

Akcesoria do pracy przy krokwiach dachowych

Budowa dachu nie należy do prostych zadań.

Najlepsze akcesoria do gwoździarek

Gwoździarka to urządzenie, które w znacznym stopniu poprawi sz

Listwy przypodłogowe — jak je dobrać i zamontować

Remontując swój, chcesz, aby każdy jego element wyglądał est

Jakie wkręty do regipsów?

Z pewnością każda osoba przeprowadzająca remont miała styczn

Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram