Wkrętarka – podstawowe urządzenie majstra i majsterkowicza

Wkrętarka to elektronarzędzie, bez którego ciężko wyobrazić sobie pracę nie tylko w warsztacie, ale także i w domu. Staje się pomocna przy skręcaniu mebli, wszelkiej maści remontach, wieszaniu półek i obrazów, a także zwykłym majsterkowaniu. Znacznie ułatwia pracę i pozwala na większy jej komfort, skraca czas potrzebny na wykonanie działania, zapewnia ponadto większą precyzję i trwałość konstrukcji. Dzięki wymiennym końcówkom wkrętarka to narzędzie uniwersalne, dostosuje się do większości dostępnych na rynku wkrętów.  

Wkrętarka – podstawowe informacje

W zależności od jej docelowego zastosowania, sposobu i częstotliwości używania, dobiera się odpowiednie parametry. Wkrętarki dzielą się przede wszystkim na sieciowe, zwane także stacjonarnymi i akumulatorowe, podział przebiega również na linii zasilającego je napięcia, czy choćby samej wielkości urządzenia. Ważnym wyznacznikiem jest także moc, wyrażana momentem obrotowym. Bardzo uniwersalnym elektronarzędziem jest także wiertarko-wkrętarka, która łączy w sobie cechy obu urządzeń. Można nią więc zarówno wiercić, jak również wkręcać i wykręcać śruby. To rozsądne rozwiązanie wielu kłopotów z doborem odpowiedniego sprzętu.  

Rodzaje wkrętarek – sieciowa, czy akumulatorowa?

Najważniejsze rozróżnienie w kwestii wkrętarek tyczy się kwestii ich zasilania. Bazuje ono na mobilności sprzętu i wraz z nim majsterkowicza. Wkrętarki sieciowe, to najogólniej rzecz biorąc wkrętarki, wymagające wpinania do prądu. Pozwalają na dogodne wkręcanie  i wykręcanie wkrętów w różnorodnych pracach budowlanych, bardzo często są to wiertarko-wkrętarki z funkcjami obu urządzeń. Świetnie nadają się do skręcania np. karton-gipsowych ścianek, dobrze odnajdą się także w pracowniach stolarskich i przy konstrukcjach monterskich na budowach. W przypadku prac domowych wykorzystywane są do skręcania mebli, poprawiania i dokręcania półek i szafek, czy montażu trwałych ozdób. Wkrętarki sieciowe cechuje większa moc, prędkość obrotowa i wyższa wydajność niż ma to miejsce w przypadku wiertarek akumulatorowych. Nie ma również ograniczeń w czasie ich działania, mogą pracować nieustannie. Są także od wkrętarek akumulatorowych lżejsze. Ich jedyny minus to konieczność wpinania do prądu w celu użytkowania, przez co są mniej mobilne.  Wkrętarki akumulatorowe z kolei zasilane są bateriami, dzięki czemu nie ogranicza ich kabel i można stosować je wszędzie. Również potrafią posiadać dużą moc, w zależności od rodzaju akumulatora, trzeba jednak je ładować, przez co przy dłuższych pracach może powodować niepotrzebne przerwy. Wkrętarka akumulatorowa równie dobrze sprawdzi się w montażu mebli i remontach, również ogrodowych. Jej podstawowym atutem jest właśnie mobilność. Wybór więc pozostaje oprzeć na tym, gdzie i w jakich warunkach stosowana będzie wkrętarka, a także rodzaj prac, w jakich ma służyć.  

Jakie wkręty warto mieć w wyposażeniu?

Wkrętarki używane są do mocowań konstrukcji przy pomocy wkrętów. Z jakich wkrętów jednak korzysta się w praktyce? Częstą formą są wkręty ciesielskie  wszelkiej maści. Są to wkręty używane w konstrukcjach dachowych, najczęściej używane są do łączenia ze sobą części drewnianych, ponieważ dzięki swojej budowie zapewniają wytrzymałe i stabilne połączenia pomiędzy elementami. Dobrze radzą sobie ze ściąganiem i dociskaniem punktów styku. Spośród wkrętów ciesielskich warte wspomnienia są także wkręty do poziomowania łat , których wielkim atutem są możliwości regulacyjne. Wyposażone są w dwa przeciwstawne gwinty, z których jeden przeznaczony jest do łaty, a drugi do podłoża. Takie wkręty cechują się większą wytrzymałością, są też o wiele dogodniejsze w zastosowaniu aniżeli tradycyjne gwoździe, których używa się w docinaniu i układaniu klinów. Dają możliwość bardziej precyzyjnego wykonania stabilnej konstrukcji.  Przy większych projektach montażowych, często wykorzystywane są wkręty łączone w taśmach, dzięki którym praca zostaje znacznie przyspieszona i usprawniona. Dobrze sprawdzają się zarówno z wkrętarkami sieciowymi, jak i akumulatorowymi. Zapobiegają blokadzie wkrętów w urządzeniu. Przeważnie nie sprawiają problemu w dopasowaniu do wkrętarek posiadających podajnik. Są bardzo ekonomiczne, a ich użytkowanie jest proste, a jakże skuteczne. Mogą występować w formie ocynkowanej . Rolą cynku jest ochrona powłoki wkrętu przed korozją. Wkręty na taśmie dobrze radzą sobie z mocowaniem elementów drewnianych, zarówno belek konstrukcyjnych, jak i powierzchni wewnątrz pomieszczeń, a także płyt gipsowych, kartonowo-gipsowych i OSB.  

Wyższość wkrętarki nad śrubokrętem

Wkrętarka jest więc niezbędnym narzędziem w rękach majstra i majsterkowicza, nadaje bowiem wyższy komfort pracy, przyspiesza ją i usprawnia. Ciężko wyobrazić sobie tak dokładne konstrukcje z użyciem zwykłego śrubokrętu. Owszem, doraźnie ze śrubokrętu jeszcze się korzysta i będzie korzystać, w każdej jednak choćby nieco większej pracy remontowej, wkrętarka jest koniecznym elementem wyposażenia.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...