Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Jakie wkręty do regipsów?

Na budowie jak to na budowie, przy remoncie jak to przy remoncie — zawsze czegoś zabraknie i zamiast skupić się na meritum pracy, trzeba jechać na wyprawę do sklepu. Płyty karton-gips stały się powszechnie montowane nawet przez domowych majsterkowiczy. To szybki i tani sposób na  postawienie ściany działowej, wyrównanie pofalowanych ścian oraz obudowanie konstrukcji nośnych.  

Przykręcenie płyt katron-gipsowych może się wydawać proste i w razie braków do zrobienia wkrętami, które są w domu po poprzednich pracach, jednak diabeł tkwi w szczegółach i żeby oszczędzić sobie pracy i czasu w sklepie warto wybrać takie, które są do regipsów odpowiednie.

 

Zasady wyboru wkrętów do regipsów

 1. Spójrz na rodzaj profili, na których pracujesz — inne wkręty będą dobre do drewna, a inne do profili aluminiowych czy stelażu z blachy ocynkowanej. Stalowe wkręty sprawdzą się przy drewnianej konstrukcji, np. przy dociepleniu poddasza, używa się ich też do skręcania mebli i różnych płyt PCV. Ściany działowe, sufity podwieszane, zabudowy orurowania ect. najczęściej mają stelaż z blachy lub aluminium dlatego do nich najlepiej sprawdzą się blachowkręty.
 2. Wybór gwintu — gruby gwint będzie idealny przy konstrukcji drewnianej, gwint drobny (gwint podwójny) — sprawdzi się przy konstrukcji z profili metalowych.
 3. Producenci profili często podają informację, jaki rodzaj wkrętów powinien zostać użyty przy montażu. Wybierając wkręty, ich długość należy dostosować do grubości profilu i szerokości płyty g-k. W wypadku wątpliwości zawsze warto wybrać większe wkręty, ponieważ, żeby dobrze spełniały swe funkcje, muszą być zamocowane na głębokość minimum 2 cm. Do ścianki działowej wystarczą takie długości 35 mm, ale do ścian nośnych warto wybrać większe. Najpopularniejsze długości i grubości profili to:
 • blachowkręty do płyt gipsowych TN 3,5x25 mm (dla profili o grubości do 0,7 mm, drobny gwint)
 • wkręty do płyt gipsowych TN 3,5x35 mm (dla profili o grubości do 0,7 mm, drobny gwint)
 • wkręty do płyt gipsowych TB 3,5x35 mm (dla profili o grubości od 0,7 mm do 2,25 mm, drobny gwint)
 • TN 3,5x35 mm do konstrukcji drewnianej (gruby gwint)
 1. Przy zakupie warto sprawdzić, czy wybrane wkręty mają ostry czubek, znacząco przyspieszy to montaż, nie trzeba będzie nawiercać otworów, ponieważ ostra końcówka szybko przebije się przez płytę.
 2. Nie oszczędzaj na jakości. Marnej jakości blacha bez odpowiedniej konserwacji będzie równać się brązowym plamą na ścianie. Rdza z wkręta zabrudzi ścianę i nie pomoże tutaj zamalowanie, trzeba będzie rozmontować ścianę, żeby pozbyć się problemu. Ważne, żeby wkręt był wykonany ze stali nierdzewnej i był fosfatowany (tę powłokę ochronną poznasz po czarnym kolorze), zapewni to odporność na działanie wilgoci, więc taka powłoka idealnie nada się do szpachlowania i malowania bez ryzyka wystąpienia ognisk rdzy.

 

Wybór wkrętów do płyt karton-gips - podsumowanie

 • Dobierz wkręt do stelażu — do konstrukcji drewnianych wybierz te o grubym gwincie, do stali i profili aluminiowych sprawdzi się drobny gwint
 • Pamiętaj, że wkręt musi zakotwiczyć się na głębokości minimum 2 cm.
 • Sprawdź, czy wkręt jest zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wilgoci — musi być fosfatowany i wyprodukowany ze stali nierdzewnej. Inaczej na ścianie pojawią się abstrakcyjne obrazy rdzą malowane.
 • Wybierz wkręty szybkiego montażu zakończone ostro, które z łatwością wkręcą się w płytę 

 

Wkręty — jakie wybrać i jak je montować do regipsów?

 

Kiedy mamy już przygotowane wkręty ostre, czarne, długie czas zacząć wkręcać. Dobrą radą na temat wkręcania jest — zaopatrzenie się we wkrętarkę. Przykręcenie kilkunastu płyt ręcznie rzecz jasna jest możliwe, ale powolne i bolesne. Ręka ze śrubokrętem może odmówić współpracy przy wkręcaniu dziesiątej z kolei śruby. Wkrętarka, własną lub wypożyczona, zaoszczędzi czas, zamocuje wkręty pewnie i bez wysiłku z naszej strony. Podczas ręcznego wkręcania w profil metalowy może dojść do skrzywienia wkręta i odkształcenia całego profilu. W wypadku drewnianych konstrukcji nie mamy tego problemu i kilka płyt można zamontować śrubokrętem bez ryzyka. Warto też użyć specjalnej końcówki wkrętarki przystosowanej do regipsów. Podczas montażu należy uważać, żeby nie przekręcić się przez płytę, takie mocowanie nie utrzyma ciężaru płyty.

 

Przy pomocy wkrętarki warto używać końcówki przystosowanej do płyt k-g lub wiertarko-wkrętarki z regulowanym momentem obrotowym. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że z rozpędu przekręcimy się przez płytę, taka śruba nie utrzyma płyty.

 

Jakie wkręty do regipsów?

Wkręty zalecane przez producenta to te fosfatowane, stalowe o ostrym czubku. Ważna jest ochronna powłoka, która zminimalizuje ryzyko wykwitów rdzy na ścianie, dlatego warto zwrócić uwagę na stan i sposób przechowywania kupowanych produktów. Uszkodzony wkręt może zepsuć końcowy efekt nawet najlepiej zmontowanej ściany. Nie dokładają sobie pracy — kupuj w sklepach, które znają się na swoim asortymencie i oferują wysoką jakość sprzedawanych produktów. Złe jakościowo wkręty nadają się tylko do kosza lub ewentualnie pokoi (utrzymanych w rudej tonacji) dla amatorów malarstwa ściennego. Kup dobry wkręt dziś i nie maluj po rdzy jutro.

Najnowsze na blogu

Akcesoria do pracy przy krokwiach dachowych

Budowa dachu nie należy do prostych zadań.

Najlepsze akcesoria do gwoździarek

Gwoździarka to urządzenie, które w znacznym stopniu poprawi sz

Listwy przypodłogowe — jak je dobrać i zamontować

Remontując swój, chcesz, aby każdy jego element wyglądał est

Jakie wkręty do regipsów?

Z pewnością każda osoba przeprowadzająca remont miała styczn

Meble ogrodowe, Jak zrobić meble ogrodowe z palet — zrób to sam!

Niegdyś palety zalegały na magazynach i składach, dziś są po

Gwoździarka do betonu? Sprzęt do zadań specjalnych

Dzięki gwoździarce do betonu zażegnasz wszelkie nerwy.

Frezy do drewna – obróbka idealna

Frezy do drewna swoje zastosowanie znajdują zarówno w pracy ka

Jak wyposażyć własny warsztat dekarski

Zazwyczaj praca dekarza kojarzy się z wykonywaniem czynności na

Sklep z narzędziami – zalety zakupów przez Internet

Z pewnością robienie zakupów przez sklep internetowy jest znac

Wkrętarka – podstawowe urządzenie majstra i majsterkowicza

Wkrętarka to niezbędne narzędzie podczas prac w warsztacie, na

Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram