Jak wyposażyć własny warsztat dekarski

Zawód dekarza to jedno z rzemiosł o niezwykle aktualnej roli, choć nie cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród ludzi młodych, rozpoczynających dopiero przygodę z życiem zawodowym. Daje to, tym bardziej, całkiem dobre szanse odnalezienia miejsca na rynku pracy. Gdy dekarz nabędzie już kompetencje czeladnicze, pojawia się potrzeba posiadania własnego warsztatu, gdyż dla tej profesji jest to niezwykle ważne miejsce codziennej pracy.  

Specyfika pracy dekarza i jego warsztat

Współcześni dekarze zajmują się pokrywaniem oraz naprawianiem dachów, przy pomocy nowoczesnych narzędzi i technologii. Jest to odpowiedzialna praca, wymagająca wiedzy, doświadczenia i skrupulatności, dach to przecież niezwykle istotny element każdego budynku. Ważne jest wykonanie odpowiedniego pokrycia dachowego, umiejętność dopasowania drewna pod więźbę dachową, czy prawidłowa izolacja budynku. Pokrycia dachowe wykonuje się z rozmaitych materiałów, w tym dachówek ceramicznych, bitumicznych, blachodachówek, blach, gontów i strzech. Dekarz musi orientować się w specyfice każdego używanego elementu, odpowiednio je dopasowywać i konserwować. Do jego zadań należy także montaż okien dachowych, wyłazów i świetlików. By wykonywać ten zawód, nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe, niemniej jednak dobrze jest wpierw nabywać kompetencje pod okiem doświadczonych dekarzy. W tym rzemiośle wymagane są umiejętności manualne i wyobraźnia przestrzenna, większość zaś prac, takich jak wspomniane wykonywanie pokryć dachowych, odbywa się w warsztacie, a następnie przygotowane instalacje montowane są na dachu.  

Własny warsztat dekarski – od czego zacząć?

Dekarz, poza pracą na samym dachu, z którą jest przeważnie kojarzony, odpowiada, jak zostało wspomniane, za przygotowanie niezbędnych projektów i materiałów, dlatego właśnie tak ważne w jego przypadku jest posiadanie własnego warsztatu. Profesjonalne urządzenia, maszyny i narzędzia są koniecznym wyposażeniem warsztatu każdego dekarza, ponieważ jest to praca, której nie da się bez nich wykonywać. Nim jednak znajdą się w przeznaczonym dla nich pomieszczeniu, warto zadbać o ergonomię miejsca pracy i odpowiednio je przyszykować oraz zabezpieczyć. Najlepiej przygotowywać wszystko od zera, z planem na zagospodarowanie całej przestrzeni, wszak będzie to miejsce codziennej pracy. Warto jest zadbać o bezpieczeństwo i wygodę w warsztacie, a także urządzić konkretne miejsca, w których znajdować się będą narzędzia pracy, tak, by nie trzeba było go wciąż dynamicznie przekształcać, a co najwyżej udoskonalać. Wpierw więc należy się skupić na samym miejscu, następnie maszynach i narzędziach.  

Wyposażenie warsztatu dekarskiego

Najważniejsze w wyposażeniu warsztatu jest zadbanie o narzędzia i urządzenia do obróbki blachy, potrzebnej  do wyrobu pokryć dachowych. Jest ona najczęstszym materiałem wykorzystywanym w tych celach, dzięki swojej stosunkowo niskiej cenie, a zarazem możliwości bezpiecznego użytkowania i jej łatwej dostępności na rynku. Podstawowym elementem wyposażenia warsztatu staje się więc gilotyna do blachy, która pozwala na staranne jej wycinanie, zaginanie krawędzi cięcia i wykonywanie z niej konkretnych form. Gilotyny występują w formie manualnej lub w pełni zautomatyzowanej. Drugą ważną w warsztacie dekarskim maszyną będzie zginarka bądź giętarka do blach. Jej zadaniem jest uzyskiwanie konkretnego kształtu obrabianego materiału. W zależności od grubości i charakterystyki zaginanej blachy, siła docisku i promień gięcia są regulowane. Większość zaginarek wyposażana jest w specjalny nóż rolkowy, który służy do przycinania blach płaskich. Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia warsztatu jest także zaginarka hydrauliczna, która odpowiada za produkcję kształtowników giętych z blach lub taśm. Jest to urządzenie o wadze dochodzącej do dwóch ton, dlatego wymaga umieszczenia w stałym miejscu. Jest w stanie obrabiać belki o długościach wynoszących nawet sześć metrów. Równie istotną kwestię stanowią wreszcie same narzędzia dekarskie. W skład ten wchodzi cała gama pomniejszych przyrządów, takich jak cęgi, kowadła, szczypce, zaginadła, a także nożyce. Każde z nich odgrywa ważną rolę w pracy dekarza, szczególnie w obrębie działań na rzecz kształtowania, czy formowania fragmentów poszycia dachu. Przez indywidualny charakter każdego zadaszenia, praca nad poszyciem wymaga zazwyczaj manualnego dopasowania niektórych elementów. Bardzo ważną część warsztatowego ekwipunku stanowią również zszywacze dekarskie, niezastąpione w przypadku montażu papy, materiałów do izolacji, takich jak wełna, celuloza i włókna miękkie, a także folii i dachówki. Także elementy pomniejsze odgrywają wielką rolę, dobrze mieć w wyposażeniu choćby takie drobiazgi jak gwoździe papowe . Wyposażenie warsztatu obejmuje więc całkiem sporo elementów, z których każdy pełni bardzo ważną funkcję w całej działalności dekarskiej. Z racji tego, że większość z nich nie jest mobilna, większa część pracy dekarza nie przebiega na wykańczanym dachu, lecz właśnie za drzwiami jego warsztatu, a dopiero później transportowana jest na stanowisko pracy, gdzie może zostać w odpowiedni sposób zamontowana.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...