Frezy do drewna – obróbka idealna

Frezy do drewna to niezbędny element wyposażenia w warsztacie każdego profesjonalnego stolarza. Sprawdza się także w przydomowych warsztatach amatorów majsterkowania. Frezy to narzędzia o wielu ostrzach, używane do obróbki powierzchni płaskich i kształtowych przedmiotów, najprościej mówiąc, służą w głównej mierze do wykonywania zdobień, ukosowania i profilowania krawędzi obiektów. Do ich użytkowania niezbędna jest frezarka, czyli narzędzie wprawiające frez w ruch obrotowy. Większość mebli i innych przedmiotów wokół zawdzięcza frezom swoje kształty.   

Frezy do drewna – z czym to się je

Frezy występują w wielu różnorodnych wariantach i odmianach, dzieli się je przez wzgląd na kilka różnych kategorii. Właściwie, efekt pracy frezem – frezowania, zależy od inwencji twórczej rzemieślnika, z tego względu frezowanie przynależy do technik rzemiosła artystycznego. Rezultaty pracy frezarskiej potrafią być naprawdę niezwykłe. Ponadto drewno jako materiał jest stosunkowo miękkie, przez co praca w nim jest bardzo przyjemna i wdzięczna. Frezy i frezarki to podstawowe wyposażenie warsztatu stolarskiego, obok takich maszyn jak m.in. zszywacze stolarskie . Rola samych frezów jest w zdobnictwie nieoceniona, efekt obróbki, jaki osiąga się za pomocą frezarki, nie byłby ani tak wygodny, ani szybki w przypadku wykonania manualnego rzeźbienia.  

Czym jest frezowanie drewna?

Frezowanie, jak już zostało wspomniane, można spróbować określić mianem pewnego rodzaju „pracy frezem”. W praktyce opiera się ono na skrawaniu kawałków drewna i nadawaniu przez to obiektom wyjątkowego charakteru, zdobień i form. Za ruch obrotowy w tej obróbce odpowiada frez, natomiast za ruch posuwowy przedmiot obrabiany – jest więc to poniekąd przeciwieństwo toczenia. Istnieje kilka technik frezowania. Wyróżnia się m.in. frezowanie walcowe i kształtowe – to podział ze względu na rozmieszczenie ostrzy frezu lub frezowanie współbieżne i przeciwbieżne – w zależności od tego, czy frezowany przedmiot i ostrze poruszają się w tym samym, czy przeciwnym kierunku. Do każdego obrabianego materiału należy dobrać frezy odpowiednie nie tylko pod kątem przewidywanego efektu estetycznego, ale także jego właściwości. Stąd też trzeba zawczasu orientować się, które frezy przeznaczone są do pracy z drewnem, a które metalem, plastikiem, gipsem, czy betonem. Frezowanie daje możliwość uzyskania idealnych efektów zdobniczych w przystępny, sprawny i precyzyjny sposób. Oprócz nadawania kształtów i zdobień frezowanie pozwala na wycinanie w materiale różnego rodzaju rowków, gwintów, czy kół zębatych.  

Rodzaje frezów, rodzaje frezarek

Frezy podzielić można ze względu na ich kształt i geometrię ostrzy. W zależności od geometrii frezy służą do innych celów i uzyskiwania odmiennego efektu na konkretnych płaszczyznach. Tak też wyróżnić możemy frezy walcowe do powierzchni płaskich, walcowo-czołowe, poszerzone względem walcowego o obróbkę płaszczyzn z obrzeżem, rowków teowych i innych, dowolnych powierzchni, tarczowe – do rowków o zarysie prostoliniowym, lub przecinania, oraz frezy kątowe, które służą do wykonywania rowków trapezowych i kątowych. Każdy frez daje inne, unikatowe możliwości, należy więc dopasowywać je pod konkretny pomysł, czy też wizję wytwórcy. Same frezarki również występują w odmiennych wariantach. Spoglądając przez pryzmat ich budowy, możemy wyróżnić frezarki jedno- lub wielowrzecionowe. We wrzecionie umieszcza się frez – to ono jest elementem, który wprawia narzędzie w ruch obrotowy. Ze względu na usytuowanie wrzecion wyróżnić można frezarki górno- oraz dolnowrzecionowe. W przypadku tych pierwszych, wrzeciono znajduje się ponad stołem. Takie frezarki stosuje się do całych powierzchni obrabianego przedmiotu, jego wnętrza i zewnętrza. Analogicznie we frezarkach dolnowrzecionowych wrzeciono montowane jest pod stołem. Do tego wszystkiego trzeci rodzaj podziału opiera się na przeznaczeniu konkretnych frezarek. Tutaj wyróżnia się m.in. frezarki, których wrzeciona ustawione mogą być pionowo lub poziomo, czy frezarki uniwersalne. Zaczynając frezowanie, należy więc wciąć pod rozwagę wiele kwestii. Począwszy od materiału, który będzie obrabiany, poprzez rodzaj zdobień, nacięć, czy kształtów, jakie chce się uzyskać. Pod tym kątem należy dobierać frezy, ich kształty, a także długość mocowania. Ważny okazuje się także odpowiedni dobór narzędzia, frezarki, która wprawiać będzie w ruch frezy. Frezowanie jest rzemiosłem zdecydowanie wartym uwagi, tego typu dekoracje, między innymi w samym stolarstwie, to mimo wszystko rzecz bardzo istotna. Stojący za nią proces twórczy tym bardziej intryguje i zachęca do podejmowania własnych działań w tym zakresie.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...