Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Akcesoria do pracy przy krokwiach dachowych

Wybudowanie dachu na pierwszy rzut oka może wydawać się prostym zadaniem – drewniana konstrukcja pokryta dachówkami nie może być przecież trudna do stworzenia. Nic bardziej mylnego. Budowa dachu to pracochłonne i wymagające zadanie, dlatego najlepiej jest zatrudnić specjalistów, którzy posiadają na swoim koncie doświadczenie w wykonywaniu tego typu pracy. By stworzyć dach, który będzie stabilny i wytrzyma wszystkie nieprzewidywalne warunki atmosferyczne w miejscu naszego zamieszkania, niezbędna jest współpraca pomiędzy cieślą a projektantem, który może dokładnie obliczyć jaka ilość materiałów konieczna jest do tego, by nasza konstrukcja prawidłowo spełniała swoją funkcję –  pamiętaj, żeby nie oszczędzać, jeżeli w grę wchodzi twoje bezpieczeństwo. Krokwie dachowe są ważnym elementem budowy dachu, ponieważ usztywniają one konstrukcję więźby oraz to na nich utrzymuje się całe pokrycie dachowe, dlatego ważne jest to, by były one dobrej jakości, miały odpowiednie rozmiary i przekrój – jeśli nie zwrócimy uwagi na te parametry, istnieje ryzyko, że konstrukcja naszego dachu nie będzie stabilna.

 

Dbałość o szczegóły to podstawa dobrej konstrukcji dachu

Praca przy tworzeniu dachu wymaga dużej dbałości o detale, ponieważ to one właściwie decydują o trwałości wykonanej konstrukcji. Bardzo ważna jest jakość krokwi używanych przy budowie, jeśli zobaczymy na nich ślady po kornikach, sęki albo gnijące fragmenty powstrzymajmy się od zakupu niezależnie od tego, jak bardzo kusi nas niska cena. Dobry cieśla będzie pamiętał o zachowaniu sztywności, czego ważnym elementem jest budowanie tymczasowych wiatrownic. Przy budowie dachu zwracajmy uwagę na szczegóły, pamiętajmy, że krokwie muszą przylegać do siebie dokładnie całą powierzchnią styku, gdyż jeśli będzie on za mały może to doprowadzić do deformacji więźby przez zbyt duże obciążenie, takie same skutki może mieć rozsuwanie krokwi albo brak wystarczającej ilości belek. Wszystkie elementy konstrukcji dachu powinny być przycięte na wymiar, ich dopasowanie nie jest łatwe, wszystko zależy od umiejętności osób budujących dach.

 

Gwoździe, wkręty czy złącza?

Kiedyś każdy cieśla potrafił sam wykonać z drewna nawet bardzo skomplikowane elementy do łączenia ze sobą krokwi. Jest to imponująca umiejętność, jednak obecnie korzystają z niej nieliczni tradycjonaliści. Taka metoda powoduje też straty na drewnie, czego, jeśli jesteśmy zleceniodawcą, wolimy unikać, w końcu niesie to za sobą dodatkowe koszty. Na szczęście obecnie na rynku jest kilka alternatyw, dzięki którym praca cieśli stała się dużo łatwiejsza. Często zdarza się, że profesjonaliści łączą oba te rozwiązania, by uzyskać jak najlepsze efekty. Warto jest także pamiętać, że projektant dokładnie określa ilość elementów łączących pomiędzy danymi elementami i kluczowe jest dostosowanie się do projektu – pokusa oszczędzania w tym wypadku może skutkować podniesieniem się ostatecznej ceny dachu w przypadku wadliwej konstrukcji. Niezależnie od tego, jakie połączenia krokwi wybierzemy, powinniśmy pamiętać, że wspomagają one krokwie, które utrzymują całą konstrukcję dachu, muszą więc być wytrzymałe i odpowiednio zamontowane.

Najpopularniejszą i jednocześnie najbardziej tradycyjną opcją są tak zwane „krokwiaki”, czyli gwoździe ciesielskie. Nie wymagają właściwie żadnych specjalistycznych narzędzi, są proste w posługiwaniu się nimi i, jak udowodniły przez lata wykorzystywania ich przy budowach dachów, wytrzymałe. Dodatkowo jest to najtańsza opcja, bo cena za sztukę w przypadku gwoździ ciesielskich o około 50 groszy. Dużą popularnością cieszą się obecnie także wkręty ciesielskie, opcja nieco droższa, ale uważana za wytrzymalszą od tradycyjnych gwoździ. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że dzięki swojej budowie pozwalają na dużo bardziej stabilne wiązanie. Przy trudnych warunkach atmosferycznych, jak na przykład silne wiatry (chociażby występujący często w górach halny) wkręty sprawdzają się o wiele lepiej niż gwoździe, ponieważ ich nośność na wyrwanie to 7-8 Kn, podczas gdy w przypadku gwoździ wartość ta wynosi 2-3 Kn. Wkręty ciesielskie zapewniają także dużo większą sztywność konstrukcji, ponieważ umożliwiają dociśnięcie elementów skręcanych. Przy gwoździach nie mamy możliwości dokonania poprawek – po ich wyciągnięciu pozostają nieregularne i nieestetyczne dziury, które nie nadają się do ponownego użycia, podobny problem dają złącza, tymczasem użycie wkrętów ciesielskich umożliwia wszelkiego rodzaju korekty mocowania. Do używania wkrętów ciesielskich nie wystarczy jedynie młotek i siła fizyczna, w tym przypadku niezbędna do pracy będzie nam bezprzewodowa wiertarka – na szczęście wiele takich opcji dostępnych jest aktualnie na rynku. Ostatnią opcją mocowania krokwi są złącza ciesielskie, jest to najdroższa, ale także najbardziej wytrzymała opcja. Wykonywane są bez użycia gwoździ, czasami wzmacniane drewnianymi dyblami.

Ostatecznie decyzja o tym, jakich akcesoriów użyjemy do budowy dachu, zależy od obliczeń projektanta. Oczywiście każdy cieśla ma swoje preferencje i na ten fakt także należałoby zwrócić uwagę w trakcie zatrudniania ekipy budowlanej. 

Najnowsze na blogu

Akcesoria do elektronarzędzi - czego potrzebujesz w domowym warsztacie?

Mając swój przydomowy warsztat z narzędziami czy garaż, w kt

Zszywacze i takery do mebli - czy potrzebujesz ich w swoim domu?

Zszywacz tapicerski najprawdopodobniej kojarzy ci się z zakłada

Wiertarko wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa?

Przymierzając się do zakupu wkrętarko wiertarki, spotkałeś s

Wkrętarka do domowego warsztatu - jaką wybrać?

Wiertarko wkrętarki to jedne z najbardziej popularnych i zarazem

Jaka gwoździarka sprawdzi się w domowym warsztacie?

Gwoździarki to praktyczne elektronarzędzia ułatwiające szybki

Przecinarki — rodzaje i zastosowanie

Przecinarka to urządzenie wykorzystywane do szybkiego i prostego

Kompresor — jak kupić dobrej jakości urządzenie

Planując zakup kompresora, należy zwrócić uwagę na szereg cz

Wkręty — charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Wkręty można wykorzystać w różnego rodzaju pracach.

Podstawowe narzędzia budowlane i warsztatowe

Dysponując odpowiednimi narzędziami, możesz bez obaw prowadzi

Jak bezpiecznie korzystać z elektronarzędzi?

Elektronarzędzia to podstawowa grupa sprzętu wykorzystywana prz

1 2 3 9
Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram