Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Montaż płyt gipsowych na wkręty

Z koniecznością wykonania remontu każdy z nas mierzy się co jakiś czas. Zazwyczaj co 5-10 lat powinniśmy pochylić się nad odświeżeniem lub całkowitą zmianą aranżacji łazienki, kuchni lub salonu - zdarza się, że wymaga go także strych. W większości remontów, czy przy nowych mieszkaniach lub domach stosuje się ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych. Wybierane są one przede wszystkim ze względu na swoją praktyczność i możliwość zamontowania w dowolnym miejscu. Jeśli nie posiadamy istniejącej konstrukcji, która pozwoli na zamocowanie płyt – będziemy mogli opracować własny projekt i wykonać drewniany szkielet.

Podstawowe informacje dotyczące płyt kartonowo-gipsowych

Płyty kartonowo-gipsowe dostępne są w różnych rozmiarach. W większości przypadków posiadają one długość 2,60 m, 3 m lub 3,60 m oraz szerokość rzędu 60 cm i 120 cm. Grubość standardowej płyty wynosi 9,5 mm. Warto przed przystąpieniem do prac właściwych sprawdzić rozmiar płyt oferowanych przez dostawcę. W przypadku, gdy konieczne będzie wykonanie drewnianego szkieletu, powinien zostać on zaprojektowany w taki sposób, aby pasował do rozmiaru płyt.

Jak krok po kroku dokonać montażu płyt gipsowych na wkręty?

Przeprowadzimy Cię krok po kroku po całym procesie montażu płyt gipsowych na wkręty.

Zaczynajmy.

Krok 1 – nacięcie płyty gipsowej

W pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie cięcia płyty, która zazwyczaj posiada gipsowy rdzeń i z obu stron pokryta jest warstwą kartonu. Płyty możemy ciąć, wykorzystując do tego nóż segmentowy. Podstawą naszego działania może być drewniana deska, służąca za prowadnicę, w której wystarczy wykonać głębokie nacięcie przez górną warstwę kartonu, aby następnie przełamać płytę wzdłuż nacięcia i przeciąć warstwę kartonu z drugiej strony płyty.

Krok 2 – dostosowanie rozmiaru

W następnym kroku powinniśmy dostosować rozmiar płyty do tego, w jaki sposób ma być ona wykorzystywana. W tym celu możemy wykorzystać zwykłą piłę do drewna lub wyrzynarkę. Mniejsze otwory, które przeznaczone są na gniazda elektryczne lub otwory wentylacyjne mogą być wiercone za pomocą dużej otwornicy, piły szablastej lub wyrzynarki. Tą ostatnią możemy również wykorzystać do wycinania specjalnych kształtów lub zaokrąglania rogów.

Krok 3 – wykańczanie krawędzi

Dalej powinniśmy zająć się wykańczaniem krawędzi po cięciu – najlepiej zeszlifować je za pomocą zdzieraka lub klocka do szlifowania ręcznego z zamocowanym papierem ściernym o dużej ziarnistości. Dodatkowo możemy zadbać o to, aby wykończyć spoiny płyt po ich zamocowaniu, frezując dokładnie wszystkie krawędzie.

Krok 4 – mocowanie płyty

Po przejściu wszystkich tych etapów będziemy mogli przejść do mocowania płyt na wkręty. Jeśli do mocowania chcemy zastosować używane wkręty, to najlepiej, jeśli wybierzemy wkręty o długości pomiędzy 25, a 35 mm. Wkręty te, w większości przypadków wykonane są ze stali nierdzewnej – charakteryzują się kolorem czarnym i ostro zakończonym twardym szpicem. Idealnym rozwiązaniem do wkręcania jest zastosowanie wiertarki wkrętarko-elektrycznej lub śrubokrętu.

Warto zastosować specjalną końcówkę do wkręcania, która przystosowana jest do płyt kartonowo-gipsowych i wiertarko-wkrętarki z regulowanym momentem obrotowym, aby wkręty nie przechodziły na wylot przez płytę kartonowo-gipsową. Wkręty mogą być osadzane, bez konieczności wykonywania nawiercania otworu prowadzącego. Odstęp pomiędzy krawędziami powinien wynosić 25 cm.

Krok 5 – wykańczanie spoin, narożników wewnętrznych, narożników zewnętrznych

Tutaj konieczne jest zadbanie o czystość – w pierwszej kolejności powinniśmy odkurzyć i oczyścić powierzchnie płyt kartonowo-gipsowych. Następnie możemy przystąpić do wykańczania spoin – powinny zostać one wypełnione masą szpachlową, podobnie jak narożniki wewnętrzne i narożniki zewnętrzne. Po nałożeniu masy wszystkie powierzchnie powinniśmy wygładzić.

Krok 6 – zabezpieczanie ściany przed wilgocią

Warto pamiętać, że płyta kartonowo-gipsowa nie jest odporna na wilgoć. Aby zadbać o brak przenikania wilgoci do podłoża z płyt, powinniśmy zamocować je w odległości 1 cm od podłogi na kilku mniejszych kawałkach płyt. Następnie – po przymocowaniu płyt, kawałki te możemy wyciągnąć.

Najnowsze na blogu

Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

Blacha trapezowa należy do najchętniej wybieranych materiałów

Montaż płyt gipsowych na wkręty

Dowiedz się w jaki sposób prawidłowo zamontować płytę gipso

userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram